Ödeme şirketi, blockchain teknolojisi kullanan ve bankalar arası transfer yapmayı sağlayan sistemini test amacıyla kullanıcılara açtı.
Yaklaşık 18 aydır blockchain’in potansiyeli üzerine çalışan Visa, dijital ödeme startup’ı BTL Group ile yaptığı işbirliği ile kendi teknolojisini bankalar arası ödemeye uyarlıyor.
Şirketin bu çalışması, bir zamanlar blockchain kullanan şifreli dijital para birimi Bitcoin’e şüpheyle yaklaşan ödeme devlerinin yaklaşımındaki değişimi göz önüme seriyor.
Test süreci, kredi alanların blockchain üzerinden, bankalar arası para gönderebilmelerini sağlayacak. Bu sistemin, uzun süredir varolan SWIFT sistemine rakip olması, zamanla da yerini alması hedefleniyor.
SWIFT, blockchain’e göre daha yavaş. Ülkeler arası para gönderimi günlerce sürebiliyor, ABD gibi bazı ülkelerde iki banka arasında para göndermek de ülkemizdeki gibi dakikalar değil, günler alıyor. Üstelik teknolojik maliyet açısından da blockchain neredeyse ücretsiz denilebilecek düşük maliyetlerle kullanılabiliyor.