in

Vodafone, Facebook kripto para birimi Libra ortaklığından çekildi

kripto para birimi Libra

Geçtiğimiz Çarşamba günü Vodafone, Facebook’un kripto para birimi Libra ile iş yapmaktan vazgeçtiğini açıkladı. İngiliz telekomünikasyon şirketi Vodafone, Facebook tarafından geliştirilen kripto para birimi Libra ile çalışmaktan vazgeçti. Bunun yerine M-Pesa adlı para transfer sistemine odaklanacağını açıkladı. Vodafone ortaklığı ile kurulan M-Pesa ise şu sıralar Afrika’da oldukça güçlü bir konumda yer alıyor.

Dijital para birimi Libra, meraklılarına Ekim ayında yapılan bir lansman ile tanıtılmıştı. Vodafone’un bu açıklamasından önce ise, Mastercard, Visa, PayPal gibi küresel finans hizmeti sunan markalar ve eBay gibi e-ticaret platformları Libra ile olan partnerliklerinden çıkmıştı. Fakat bir diğer yandan da Spotify, Uber ve Lyft gibi şirketler hala Libra ile partner listesinde bulunmaya devam ediyor.

Vodafone’dan yetkili bir kişi, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: ” Vodafone Grup, Libra ile yaptığı iş birliğinden çekilme kararı aldı. En başından beri söylediğimiz gibi, Vodafone olarak en büyük arzumuz her gün biraz daha gelişen finansal erişime özgün katkılar sunabilmek.”

Daha önce yaptığı açıklamalar göz önünde bulundurulduğunda Facebook, dijital para birimi Libra’yı önümüzdeki sene müşterilerinin kullanımına açacak. Yeni dijital para biriminin öncelikli olarak sınır ötesi transferlerde kullanılması bekleniyor. Bu beklentiye ise merkez bankaları ve siyasetçiler dehşetle karşı çıkıyor.

Öte yandan Facebook, dijital para birimi Libra’nın merkez bankasının egemenliğini sekteye uğratacağına dair endişeleri ve suçlamaları reddetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Facebook ücretsiz WiFi bulmaya yardım edecek