in

Webcam’i hacker’lardan koruma yolları

Webcam’i hacker’lardan koruma yolları

Webcam’i hacker’lardan koruma yolları, dizüstü bilgisayarınızın kamerasına girmeye çalışan bilgisayar korsanlarına karşı kendinizi daha güvende hissettirebilir. Hacker’ların webcam gibi donanımlara sızma yöntemlerini ve bu yöntemlere karşı alabileceğiniz önlemleri anlattık.

Sadece dizi ve filmlerde oluyor diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Hacker’ların, web kameralarını hedef alabilecekleri birçok saldırı yöntemi ve aracı var.

Bilginiz olmadan bir web kameranıza erişilmesi için üç yaygın yöntem mevcut.

Webcam’i hacker’lardan koruma yolları: Hangi yollarla erişiyorlar?

Webcam’i koruma yollarına gelmeden önce, hacker’ların bilgisayar kamerasına nasıl erişebildiğini bilmeniz önemli. Web kamerasının hacklenmesi oldukça basit bir işlem değil. Bununla birlikte, bir bilgisayar korsanı PC’nizde ya da dizüstü bilgisayarınızda bir yer edinebilirse, web kameranızı kullanarak sizi izlemesi basit bir iş olacaktır.

Hacker’lar, web kameralarını nasıl kullanıyor sorusunun yanıtlarına bakalım.

Casus yazılım kullanarak kameraya erişme

Uzaktan yönetim araçları (Remote Administration Tools – RAT), makinelerin uzaktan güncellenmesine, yapılandırılmasına ve izlenmesine yardımcı olmak için genellikle kurumsal şirketlerde yaygın kullanılır.

2010 yılında yaşanan olayda, ABD’nin Pensilvanya eyaletinde iki lise, LANrev adlı bir uygulamanın uzaktan izleme özelliğini öğrencilerin bilgisi olmadan kullanma suçlaması ile gündeme geldi.

Dizüstü bilgisayarlar okula aitti ve öğrenciler tarafından eve çalışmak için kullanıldı. Makinelere yüklenen güvenlik yazılımı, yöneticilerin web kamerasını uzaktan görüntülemesini sağlayan Theft Track içeriyordu. Birçok öğrenci, kısa bir süreliğine kameranın gösterge ışığının yanıp söndüğünü söyledi ve bazı öğrenciler kameraların üzerini bantladı.

Daha sonra, öğrencilerin 56 bin fotoğrafının çekildiği itiraf edildi. Yazılımın, bu özelliğin kaldırıldığı yeni bir sürümü yayınlandı. Okulunuzun ya da iş yerinizin dizüstü bilgisayarı ile sizi gözetlediğinden endişe ediyorsanız, kameranın üzerine küçük bir bant parçası koyabilirsiniz. Bu şekilde, biri kameranıza erişse bile bir şey göremez.

Bunun yanında, kameranın açık olduğunu belirten ışığa da çok güvenmemeniz gerekiyor. Zira bu ışığın da devre dışı bırakılması mümkün.

Web kamerasının internet bağlantısından yararlanma

İnternet üzerinden başka bir cihaza bağlanan web kamerası, siz dışarıdayken evinizi kontrol etmenin iyi bir yolu. Birçok akıllı ev güvenlik kiti, hırsızları tespit etmek için her yerden erişebileceğiniz güvenlik kameraları sunar. Ayrıca bir özel yazılım kullanarak, web kamerasını ev gözetleme aracına dönüştürebilirsiniz.

Bununla birlikte, internete bağlı cihazlar bilgisayar korsanlarına bir erişim yolu da açtığı için, iki ucu keskin bir kılıç gibidir. Bu konuda içinizin rahat etmesini istiyorsanız, wi-fi ile uzaktan erişim sunan web kameralarını satın almayın. Web kameranız üzerinden uzaktan casusluk yapmanıza olanak tanıyan üçüncü taraf yazılımları kurmaya kalkmayın, bu durum geri de tepebilir.

Trojan ile webcam’e erişme

Bir bilgisayar korsanı, web kameranız için mevcut bir giriş noktası kullanamazsa, bunun yerine kendisi bir giriş noktası oluşturabilir. Bu, kurbanları aramalarına gerek olmadığı için hacker’lar adına en kolay yöntemdir. Bu şekilde, kurbanlar onlara gelir.

Bunu yapmak için siber korsanlar, yararlı bir yazılım olduğunu iddia ettikleri bir dosyayı yüklemeniz için sizi kandıracaktır. Bu bir e-posta eki, dolandırıcı bir web sayfası ya da virüs bulaşmış Windows PC’nizi temizleme vaadinde bulunan sahte bir Microsoft çalışanı olabilir.

Saldırgan, truva atı olarak da ifade edilen bu yöntemle, trojanın kök dosyasını bilgisayarınıza yükledikten sonra, bilgisayarınıza uzaktan erişim yazılımını yüklemek için kullanabilir. Trojan, çok tehlikeli bir erişim sunar. Hacker’lar, cihazınızın birçok özelliğini kullanabilir, buna elbette ki webcam’inizi izlemek de dahil.

Webcam hacker’larına karşı kendinizi nasıl korursunuz?

Webcam erişimi gibi tehlikeli bir özelliğin, siber korsanlar tarafından nasıl elde edilebileceğini anlattık. Şimdi Webcam’i hacker’lardan koruma yollarına gelelim.

Yukarıda belirtilen sızma yolları, bilgisayarınızı hangi tehditlere karşı korumanız gerektiğini gösteriyor. Şüpheyle yaklaşmanız gereken, “güvenilmeyen kaynaktan dosya indirme” gibi işlemleri anlatıyor.

Bunlara ek olarak alabileceğiniz bazı önlemleri sıraladık.

Kameranızı olabildiğince “aptal” tutun

Siz evde değilken, evinizi gözetleyen bir web kamerası ya da ev gözetleme sistemi satın alabilirsiniz. Ancak sorun şu ki, bilgisayar korsanları evinizi gözetlemek için ellerinden gelen her şeyi kullanabilir.

Webcam’i hacker’lardan koruma yolları içinde en etkili seçeneklerden biri, kamerayı wi-fi destekli, akıllı bir model yapmak değil, sıradan bir web kamerası olarak kullanmaktır. Yani, evinizin içindeki görüntüye erişmek için, dünyanın herhangi bir yerindeki “hackerlar” oturum açma olanağı sunan bir donanım satın almayın.

Bilgisayarınızın güvenliğini güncel tutun

Web kameranıza internet üzerinden bağlanılamasa bie, bilgisayar korsanları cihazınızı kötü amaçlı yazılımların yüklendiği bir alan olarak kullanabilir.

Bu nedenle, güvenilir bir antivirüs indirmek, bilgisayarı güncel tutmak ve PC’nizde sık sık tarama yapmak çok önemlidir. İyi bir güvenlik paketi, izinsiz girişleri tespit eder ve sizi bilgisayar korsanlarının saldırılarından korur.

Kamerayı sadece kullanırken bağlayın ve etkinleştirin

Bir USB kameranız varsa, kullanmadığınız zamanlarda fişini çektiğinizden emin olun. Bir bilgisayar korsanı ne kadar iyi olursa olsun, fiziksel olarak fişe takılı değilse webcam’inizi takip edemez. İşiniz olduğunda webcam’i tekrar fişe takabilirsiniz ancak işiniz bittiğinde, tekrar çıkarmayı unutmayın.

Bir dizüstü bilgisayarınız varsa işler tabii ki değişiyor. Dizüstü bilgisayarlarda standart olarak, ekranın üzerinde fiziksel olarak çıkarılamayacak bir web kamerası bulunur. Ancak hiçbir programın kullanmaması için, bilgisayarınıza “kameranın devre dışı bırakılması” talimatını verebilirsiniz.

Ancak tabii ki, bir hacker, dizüstü bilgisayarınız üstünde yeterli kontrole sahipse, web kameranızı yeniden etkinleştirme şansına da sahiptir.

Kamera lensini kapatın

Bir bilgisayar korsanı savunmanızı ihlal eder ve web kameranızı etkinleştirecek kadar ileri giderse, elinizde hala bir savunma imkanı vardır. o da lensi kapatmak. Sonuçta, en iyi hacker’lar bile, X-ray görüşü olmadan perde arkasını göremez.

Web kameranızı çok sık kullanmıyorsanız, kameranın görüşünü engellemek için üzerine biraz bant yapıştırabilir ya da yapışkan bir madde koyabilirsiniz. Kameraya yeniden ihtiyacınız olduğunda, hızlı bir şekilde engeli kaldırabilirsiniz.

Aile aramaları ya da uzaktan çalışma gibi konular için web kamerasına çok ihtiyacınız varsa, sürgülü web kamerası kapakları satın alabilirsiniz. Bunlar dizüstü bilgisayarlarınızın web kamerasının üzerine yapıştırılır ve bir nevi kapı görevine sahiptir. İşiniz olduğunda kapağı açabilir, işiniz bittiğinde kapatabilirsiniz.

Bir webcam’i hacklemek kolay mı? Evet, hacker’a gerekli kolaylıkları sunarsanız bunu yapabilir. Buna karşın, önlemleri alırsanız webcam kullanarak sizi kimse gözetleyemez. Webcam’i hacker’lardan koruma yollarında belirtilen maddelerle, bu tip hack yöntemlerine karşı güvenliğinizi en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.