in

Whatsapp’ın yeni ödeme sistemi fırsat mı tehdit mi?

WhatsApp’ın yeni ödeme sistemi Brezilya'da askıya alındı
WhatsApp’ın yeni ödeme sistemi Brezilya'da askıya alındı

Yaklaşık iki hafta önce yapılan bir lansmanla Brezilya’da kullanıma sunulan WhatsApp’ın yeni ödeme sistemi, Brezilya Merkez Bankası tarafından askıya alındı. Yapılan açıklamada, söz konusu uygulamanın izinsiz bir şekilde başlatıldığı ifade edildi.

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp, kullanıcıların birbirine uygulama içerisinden para gönderebilecekleri bir sistem geliştirmiş ve bu sistemi ilk olarak Brezilya’da kullanıma sunmuştu. İki haftadan kısa bir süre önce yapılan lansmanla tanıtılan özellik sayesinde kullanıcılar, herhangi bir banka uygulamasına girmeden, Whatsapp üzerinden ödeme gerçekleştirebiliyordu.

Fakat Whatsapp’ın ödeme sistemi, lansmandan kısa bir süre sonra Brezilya Merkez Bankası tarafından askıya alındı. Yapılan açıklamada Whatsapp’ın bu özelliğinin ülkedeki mevcut ödeme sistemlerine zarar verebileceği ve veri gizliliği için bir tehdit oluşturduğu ifade edildi. Söz konusu özelliğin izinsiz bir şekilde başlatıldığını ifade eden Brezilya Merkez Bankası, bu uygulamanın bir gözlemci tarafından incelemeye tabi tutulması gerektiğini açıkladı.

Merkez Bankası ayrıca, Visa ve Mastercard’ın alınan bu kararlara uyması gerektiğini, aksi takdirde idari ve mali cezalar dahil olmak üzere çeşitli yaptırımların uygulanacağını açıkladı.

Brezilya Merkez Bankası tarafından alınan bu kararların ardından Whatsapp da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. WhatsApp sözcüsü Brezilya’daki çalışmaların devam edeceğini ve söz konusu kaygıların giderilmesi adına Merkez Bankası’yla iş birliği yapacaklarını söyledi.

Para transferini basitleştirmek için tasarlandı

Whatsapp’ın yeni ödeme sistemi, yerel işletmelere dijital ekonomide bir dayanak sağlarken, bireyler arasında para transferi sürecini basitleştirmek için tasarlandı.

Söz konusu hizmet, WhatsApp‘ın mesajlaşma hizmeti gibi tüm kişisel kullanıcılar için ücretsiz olacaktı. Ancak işletmelerden kredi kartı işlemlerinde ödedikleri kadar bir işlem ücretleri alınacaktı.

Bununla birlikte, WhatsApp, Brezilya Merkez Bankası tarafından yürürlüğe konulan ve yeni piyasa katılımcılarının ödeme ekosistemine girmeden önce onay almasını gerektiren düzenlemeye muhalif hareket etti. Ve yeni ödeme sistemini, merkez bankasının izni olmadan başlattı.

Whatsapp’ın önümüzdeki günlerden itibaren gerekli yasal adımları atması ve Brezilya’daki faaliyetlerine devam etmesi bekleniyor. Whatsapp’ın yeni ödeme sisteminin yakında farklı ülkelerde de kullanıma sokulması bekleniyor. Böylece para gönderim işlemlerinin dünyanın pek çok bölgesinde daha kolay ve daha hızlı bir hale getirilmesi planlanıyor.