Teknoloji

WhatsApp’ta karanlık dönem başlıyor

Yazı:  | 

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp karanlık mod özelliğini Android ve iOS cihazlarda 4 Mart tarihinde kullanıma açtı. WhatsApp hem göze güzel gözüken hem de pil tasarrufu açısından oldukça verimli olan karanlık modun üzerinde birkaç aydır çalışıyor.

Whatsapp'ta Gece Modu

WhatsApp yeni güncelleme ile pil tüketimini de düşürüecek. Gece modu olarak da adlandırılan karanlık mod, siyah bir arka plana sahip olup yazılar ve diğer elementler için siyah beyaz tonların kullanacağını belirtti.

Android’de WhatsApp Karanlık Mod nasıl kullanılır?

Android 10: Sistem ayarlarına girin ve sistem genelinde karanlık temayı aktif hale getirin.

Android 9 Pie ve önceki sürümler: WhatsApp’ı açın ve Ayarlar’a girin. Daha sonra Sohbetler > Tema > Karanlık seçerek etkinleştirin.

WhatsApp karanlık modunu bir kez etkinleştirdiğinizde programın karanlık ama siyah olmayan bir arkaplana kavuştuğunu göreceksiniz. WahstApp’ın çizgi arkaplanı ve yeşil düğmeleri gibi bazı unsurların aynı kaldığını göreceksiniz.

iPhone’da WhatsApp Karanlık Mod nasıl kullanılır?

Uygulamanın Ayarlar menüsüne girin.

Buradan Ekran & Parlaklık altından Karanlık seçeneğini işaretleyin.

WhatsApp Karanlık Mod’u tasarlarken nelere odaklandı?

WhatsApp’ın yeni özelliği olan karanlık mod diğer hiçbir özelliği etkilemiyor. Şirket karanlık modu tasarlarken iki noktaya odaklandığını belirtiyor:

Okunabilirlik: Renkleri seçerken göz yorgunluğunu azaltan ve iPhone ile Android’deki sistem renkleriyle uyumlu tonlar seçilmiş.

Bilgi hiyerarşisi: Kullanıcıların her ekrana dikkatlerini verebilmeleri istenmiş. Bunun için renk ve diğer tasarım elementlerinden faydalanan geliştiriciler ekran üzerindeki en önemli bilgilerin görünür kalması için uğraşmış.