in

Windows 10 Mayıs 2020 güncellemesi ile indeksleme değişiyor

Windows 10 Mayıs 2020 güncellemesi ile indeksleme (dizine ekleme) özelliği değişiyor

Yaklaşan Windows 10 Mayıs 2020 güncellemesi, Microsoft’un özellik güncellemelerinin çoğundan daha önemli özellikler sunuyor. Güncellemeden sonra, Windows 10, dosyalarınız ve programlarınız üzerinde arama yaparken, ince ayarlı indeksleme (dizine ekleme) sayesinde diske daha iyi davranacak.

Yıllar önce, Windows hızlandırma ipuçları ya da bir Windows optimizasyonu rehberi içinde Windows indeksleme hizmetinin devre dışı bırakılması önerisini görebilirdiniz. Microsoft bu özelliği, arama çubuğuna bir şeyler yazarken anında sonuç alabilmeniz için devreye almıştı. Ancak bu, özellikle sabit disklerde sürekli olarak değişikliklere karşı tarama yapmak anlamına geliyordu. Bazı sistemlerde (özellikle daha düşük RPM hızına sahip sabit disklerde) sistem performansını yerlerde süründürecek kadar yavaşlatıyordu.

Bugün, her ne kadar birçok kişi sabit disk kullanmaya devam etse de, katı hal sürücüleri (SSD’ler) sabit diskleri geride bıraktı. Ancak Windows 10 Build 2004, yani Windows 10 Mayıs 2020 güncellemesi bu sistemlerdeki performansı olumlu etkileyecek.

İlginizi çekebilir:  Rehber: 32 bit Windows 10 kurulu bilgisayarı 64 bit yapma

Yeni sistem, dosyaları dizine eklerken daha verimli çalışacak, bu da sabit disklerin asgari performans seviyesini korumasına ve belirgin gecikmeler yaşamasını önlemeye yardımcı olacak. Windows 10 build 2004, kullanıcı dosyalarını aktarırken ya da silerken dizin oluşturma etkinliğini kısıtlayan veya duraklatan bir özellik de ekledi. Bu, sisteminize bağlı olarak SSD performansını bile artırmaya yardımcı olabilir.

Arama dizine ekleme değişiklikleri, belirli bir kullanıcı grubu için harika olacak, ancak bu sürümde bir sürü başka değişiklik daha var. Linux alt sisteminin yeni bir sürümü var, bu sefer güncellemeleri daha uygun bir açık kaynak çekirdeği alacak. Yeni indeksleme sistemiyle kullanılacak arama arayüzünde bazı hızlı arama düğmeleri yer alırken, daha alakalı sonuçlar da bulabilecek. Son olarak, ışın izleme (raytracing) desteğine sahip DirectX 12 Ultimate de güncellemede yerini alacak.

İlginizi çekebilir:  iPod ailesine 2015 yeniliği

Microsoft’un Mayıs 2020 güncelleştirmesini tamamladığı biliniyor. Bu sebeple Build 2004 birkaç hafta içinde kullanıcılara sunulabilir. Her zamanki gibi, güncelleme yaygın olarak devreye girmeden önce, az sayıda kullanıcıya açılacak. Erken erişim istiyorsanız, Windows Insider programına katılabilirsiniz.