in

Windows 10X, Win32 programlarının hepsini çalıştırmayacak

Microsoft Windows 10X’in, Win32 programlarını çalıştıracağını ancak bazı programların uyumlu olmayacağını açıkladı.

Microsoft’un, çift ekranlı ve katlanabilir ekran özelliğine sahip cihazlar için geliştirdiği işletim sistemi Windows 10X hakkında detaylı bilgiler gelmeye başladı. Gelişmiş bir çekirdek üzerinde, modern bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçlayan Windows 10X’te mevcut olacak yeni bileşenlerden ötürü bazı eski programların çalışmasında sorun yaşanabileceği ifade edildi.

Tüm Win32 programları Windows 10X ile uyumlu olmayacak

Gelen bilgilere göre, Win32 programlarının tamamı, Windows 10X ile yüksek bir uyum içinde olmayacak ancak birçok programın işletim sistemi üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışabileceği ifade ediliyor. Windows 10X, Windows 10’a nazaran daha kapalı ve güvenlik odaklı bir sistem olacak. Bundan dolayı, işletim sisteminin bazı uygulamalara izin vermemesi de söz konusu olabilecek. Sistemin, özellikle sürücüler üzerinde biçimlendirme, bölümleme gibi işlemler yapan ya da veri işleyen programları çalıştırmayacağı belirtiliyor.

Tüm yüklemeler Windows Update ile yapılacak

Microsoft’un ayrıca, elle sürücü yüklemelerine de izin vermeyeceği ve tüm sürücülerin, Windows 10X üzerinde, Windows Update ile yükleneceği belirtiliyor. Bunun nedeninin ise güvenlik politikaları olduğu ifade edildi. Microsoft, Win32 programlarınının çoğunda, uygulama konusunda bir uyum sorununun yaşanmayacağını ifade ediyor. Şirket, başta Office uygulamaları ve Spotify gibi popüler uygulamalar olmak üzere, Windows 10X’in sorunsuz bir deneyim sunacağını belirtiyor.

Microsoft, geçtiğimiz yılın Aralık ayında yaptığı açıklamada, siber saldırıların son 10 yılda 27 kat arttığını duyurmuştu.