in

Windows Güvenliği’ne dışlama ekleme [Nasıl Yapılır]

Windows 10 ile bütünleşik bir güvenlik sistemi olan Windows Güvenliği, arka planda çalışır ve dosyalarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarar. Kod derleme ya da sanal makineleri çalıştırma gibi görevlerde, performansı artırmak için Windows Güvenliği’ni devre dışı bırakmak, belli program ya da programlar için hariç tutmak isteyebilirsiniz. Bu durumda, Windows Güvenliği bu dosyaları asla taramaz.

Dışlamalar, Windows Güvenliği’nin yasal dosyaları, kötü amaçlı yazılım olarak işaretlediği durumlarda da yardımcı olabilir.

Uyarı: Hangi programları hariç tuttuğunuz konusunda dikkatli olun. Windows Güvenliği, dışlanan dosyalarınızı ve dizinlerinizi, kötü amaçlı yazılımlara karşı taramaz. Örneğin, İndirilenler klasörünüzdeki her şeyi hariç tutmak istemesiniz…

Adım adım Windows Güvenliği’ne dışlama ekleme

Öncelikle, bazı ayarları değiştirmek için, Windows Güvenliği’ni başlatmamız gerekiyor. Başlat menüsünü açın ve “Windows Güvenliği” yazın. Ardından, “Windows Güvenliği” uygulamasını seçin.

  • Windows Güvenliği’nde, “Virüs ve tehdit koruması” kısmına gidin. Ardından, “Ayarları yönet”e gelin.
  • “Virüs ve tehdit koruması ayarları”nda, sayfanın en altında “İstisnaları ekle ya da kaldır”ı tıklayın.
  • Dışlamalar sayfasında, Windows Güvenliği taramalarından dışlamak istediğiniz dosyaları ekleyebilir ya da kaldırabilirsiniz. Bir istisna eklemek için, büyük artı simgesinin (+) yanındaki “Dışlama ekle” düğmesine tıklayın.
  • Dışlamayı dosya, klasör, dosya türü ya da işlem’e göre tanımlamanıza olanak tanıyan küçük bir menü açılacaktır.

Ne seçeceğiniz, her tür bir dışlama yapmaya çalıştığınıza bağlı. Dosya türlerine göre, Windows Güvenliği’ne dışlama eklemenin kapsamı şu şekilde:

Dosya

Dosya seçeneğini seçerseniz, gelecekteki taramalardan hariç tutulacak tek bir dosya seçmek için, bilgisayarınıza göz atmanıza izin veren bir kutu açılır. İstediğiniz dosyayı seçin ve ardından “Aç”ı tıklayın.

Klasör

Dosya gibi, bu da bilgisayarınızda taramaların dışında bırakmak için belli bir klasöre göz atmanıza izin verecektir. Klasörün içeriği ve alt klasörleri de hariç tutulacaktır.

Dosya türü

Hariç tutmak istediğiniz dosya türünü temsil eden bir dosya uzantısı (örneğin .mpg) girmenizi isteyen bir bar açılır. Bu türdeki tüm dosyalar, gelecekteki taramaların dışında tutulacaktır. Bu işlem biraz tehlikelidir, zira PDF ya da DOC gibi, potansiyel olarak tehlike barındıran dosyaları yanlışlıkla hariç tutabilirsiniz.

İşlem

Bir açılır pencere, taramalardan hariç tutmak için bir işlemin adını girmenizi ister. Bu çalışan bir program olabilir, örneğin explorer.exe gibi. Güvenli olduğunu bildiğiniz belirli bir program, sürekli işaretleniyorsa, Windows Güvenliği’ne dışlama ekleme için işlemi girebilirsiniz.

Bu seçeneklerden birini seçerek, açılır kutuda gerekli seçimleri yapın. Bir dışlama eklediğinizde, “Hariç tutulanlar” sayfasındaki bir listede görünecektir.

Önceden tanımladığınız bir dışlamayı kaldırmak istiyorsanız, farenin imlecini aşağıyı gösteren oku görünene kadar öğenin üzerine getirin. Ardından, açılan “Kaldır” düğmesini tıklayın.

Tamamladığınızda, Windows Güvenliği’ni kapatabilirsiniz. Ayarlarınız kaydedilecektir. Sistem bir dahaki sefere, güvenlik taraması yaptığında hariç tutulanlar listesine eklediğiniz öğeler, artık sorun çıkarmayacaktır.