in

Word sayfa numarası ekleme [Nasıl Yapılır]

Word sayfa numarası ekleme nasıl yapılır

Word sayfa numarası ekleme işlemi, bir belge üzerinde çalışırken işimize yarayan, önemli bir işlev. Microsoft Word, belgeye farklı sayfa numarası stilleri eklemenin kolay yollarını sunuyor. Temel bir Word belgeniz varsa, sorunsuz şekilde çalışır. Ancak bir süredir Word üzerinde çalıştığınız karmaşık belgeler varsa, sayfa numaralandırma işlemini titiz bir şekilde yapmanız gerekir.

Adım adım Word sayfa numarası ekleme

Word belgenize sayfa numaraları eklemek için, “Ekle” sekmesine ve ardından “Üstbilgi ve altbilgi” bölümüne, son olarak da “Sayfa Numarası” butonuna tıklayın.

Açılır menü, sayfa numaralarının görünmesini istediğiniz yere ilişkin farklı seçenekler gösterir. Bu seçenekler içinde sayfanın üst, altı gibi alternatifler yer alır. Son birkaç seçenek, sayfa numaralarınızı daha detaylı şekilde biçimlendirmenize ya da belgeden sayfa numaralarını kaldırmaya olanak tanır.

İlk dört seçenekten birinin üzerine geldiğinizde, sayfa numarası galerisini göreceksiniz. Galerideki her seçenek, sayfa numaralarının nasıl görüneceğine ilişkin size fikir verir.

Beğendiğiniz bir seçenek bulduğunuzda devam edin ve Word’ün, belgenin tüm sayfalarını bu stilde otomatik numaralandırması için tıklayın. Örneğin, “Sayfa X” biçimi için vurgu çubuğunda ilgili stili seçebilirsiniz.

Sayfanın üstüne ya da altına sayfa numaraları eklerseniz, belgenizin üstbilgi ya da altbilgi alanı otomatik olarak açılır ve yeni sayfa numaralarınızın çevresinde dilerseniz bir ekleme yapabilirsiniz. Belgeye geri dönmeye hazır olduğunuzda, “Üstbilgi ve altbilgiyi kapat” butonuna dokunabilir ve belgenizde, üstbilgi ve altbilgi alanı dışında herhangi bir yeri çift tıklayabilirsiniz.

Bu, sayfa numaraları eklemenin basit bir yoludur ve tüm sayfaların numaralandırılmasını istediğiniz, aynı kural ile numaralandırılmasını istediğiniz basit bir belgeniz varsa işe yarar.

Word sayfa numarası ekleme konusunda daha farklı istekleriniz de olabilir. Örneğin, sayfa numarasının belgenin ilk sayfasında görünmesini istemeseniz nasıl olacak? Ya da sayfa yerleşiminin tek ve çift sayfalarda, kitapta olduğu gibi farklı olmasını istiyorsanız… Farklı şekilde numaralandırmak istediğiniz bölümleriniz varsa, örneğin belgenin geri kalanında kullanılan normal rakamları yerine, Roma rakamları istediğiniz giriş ya da içindekiler tablosu gibi…

Word sayfa numarası ekleme sürecinde, bu isteklerinizi gerçekleştirmenin de bir yolu var.

Word’te ilk ya da son sayfanın numarasız olması

Bir Word belgesinde, ilk sayfa bir başlık sayfası olduğunda, bunun için belgenin geri klanında farklı bir altbilgi ya da başlık kullanmak isteyebilir, sayfa numarasının o sayfada görünmemesini isteyebilirsiniz. Üstbilgi ya da altbilgi bölümünü bu alanlarda bir yere çift tıklayıp açtığınızda, Word’de “Üstbilgi ve altbilgi” adlı bölümde, yeni bir “Tasarım” sekmesi açılır.

Bu sekmede, “Farklı ilk sayfa” seçeneği göreceksiniz.

Burada bilmeniz gereken en önemli şey, bu seçeneğin ekleme noktasının şu anda yerleştirildiği belge bölümü için geçerli olması. Belgenizde sadece bir bölüm varsa, “Farklı ilk sayfa” seçeneğini seçmek, geçerli üstbilgi ve altbilginin belgenin ilk sayfasından kaybolmasını sağlar. Ardından, isterseniz ilk sayfada üstbilgi ya da altbilgi için, farklı bilgiler yazabilirsiniz.

Belgede birden çok bölüm varsa, her bölümün ilk sayfasının üstbilgi ve altbilgisini değiştirebilirsiniz. Diyelim ki farklı bölümler içeren bir kitap yazıyorsunuz ve her bölümü, kendi bölümü içinde oluşturuyorsunuz. Normal üstbilgi ve altbilginin ve sayfa numaralarının, her bölümün ilk sayfasında görünmesini istemiyorsunuz.

Ekleme noktasını o bölümde bir yere yerleştirebilir ve ardından “Farklı ilk sayfa” seçeneğini etkinleştirebilirsiniz.

Tek ve çift sayıları farklı olarak numaralandırma

Word’de sayfa numarası ekleme sürecinde dilerseniz, tek ve çift sayfalardaki sayfa numaralarının, konumu farklı olacak şekilde numaralandırılmasını sağlayabilirsiniz. Birçok kitapta bu yaklaşım kullanılır. Böylece sayfa numarası sol sayfalarda sol tarafa yakın, sağ sayfalarda ise sağ tarafa yakın görünür. Bu da sayfaları çevirirken, cilt kaynaklı sayfaların numarasının görünmemesini engeller.

Word’de bunun için bir seçenek bulunuyor.

Menü şeridinde, “Üstbilgi ve altbilgi araçları” bölümündeki “Tasarım” sekmesinde, “Farklı tek ve çift sayfalar” seçeneğini tıklamanız yeterli.

Word, sayfa numaralarını bir kitaptaki gibi görünmesi için otomatik olarak biçimlendirir ve ardından dilerseniz, istediğiniz manuel ayarlamaları yine yapabilirsiniz.

Word’de farklı bölümlere farklı sayı ve biçimler ekleme

Birçok belge, ana gövdesinde 1,2,3 sayılarını kullanır. Bazıları, içindekiler tablosunda ve sözlük gibi bölümlerde Roma rakamları kullanır. Dilerseniz belgenizde bu şekilde bir ayarlama yapabilirsiniz.

Yapmanız gereken ilk şey, belgenin farklı kısımları için, farklı bölümler oluşturmak. Örneğin, içindekiler ve giriş kısmının belgenin ana gövdesinde farklı şekilde numaralandırılmasını istiyorsanız, bu bölümleri tutmak için önce farklı bir bölüm oluşturmanız gerekiyor.

 • Bunu yapmak için ekleme noktanızı belgenin en başına yerleştirin ya da ana içeriğin ilk sayfasının hemen önüne yerleştirin.
 • Menü şeridinde “Düzen” sekmesine geçin ve “Kesmeler” butonuna tıklayın.
 • Açılır menüde, “Sonraki sayfa” seçeneğini tıklayın ve açıklamada belirtildiği gibi, bu işlem bir bölüm sonu oluşturur ve sonraki sayfada yeni bölüm başlatır.
 • Yeni bir bölüm oluşturduğunuza göre, sayfa numaralarının biçimini de değiştirebilirsiniz. Yapmanız gereke ilk şey, yeni ön bölüm ile belgenin ana gövdesinin başladığı sonraki bölüm ile bağı koparmak. Bunun için, belgenin ana bölümünde üstbilgi ya da altbilgi alanını açın. Menü şeridinde, “Üstbilgi ve Altbilgi araçları” bölümünde “Tasarım” sekmesinde, önceki bölümün üstbilgi ve altbilgi bağlantısını kesmek için, “Öncekine bağla” seçeneğini tıklayın.
 • Bağlantıyı kopardığınıza göre, sayfa numaralandırmasını da istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Bu sadece birkaç adım alacak.
 • İşleme, ön bölümdeki herhangi bir sayfanın üstbilgi ve altbilgi alanını açarak başlayın. Yeni bölüm sonunu oluşturmadan önce sayfa numaralandırmasının devam ettiğini göreceksiniz.
 • Sayfa numarasını sağ tıklayın ve “Sayfa numaralarını biçimlendir” seçeneğine gidin.
 • Sayfa numarası biçimi penceresinde, “Sayı biçimi” açılır menüsünde, bölüm için kullanmak istediğiniz sayı türünü seçin. İşiniz bittiğinde “Tamam”ı tıklayın.

İşlemi yaptıktan sonra, bölümdeki sayfa numarasının, ilgili rakam formuna, Roma rakamını seçtiyseniz Roma rakamına dönüştüğünü görebilirsiniz.

Yine de atılması gereken bir adım daha var. Sonraki bölümde ilk sayfaya kaydrıın. Sayfa numaralandırmanın büyük ihtimalle ilk sayfada başlamadığını göreceksiniz. Bunun nedeni, ek bölümü oluşturmadan önce sahip olduğu aynı numaralandırmayı sürdürmesi.

Kolay bir düzeltme isterseniz, sayfa numarasını sağ tıklayıp menüden “Sayfa numaralarını biçimlendir” komutu verebilirsiniz.

Sayfa numarası biçimi penceresinde, “Başla” seçeneğini seçip, ardından bölümü birinci sayfadan başlatmak için kutuyu “1”e ayarlayın. Hepsi bu kadar, şimdi farklı bir sayı ve formatlara sahip iki bölümünüz oldu.

Alanları kullanarak sayfa numaralarını kontrol etme

Word, tüm sayfalarınızı numaralandırır ancak Word’e, bunları görüntülemesini söylemediğiniz sürece numaralar gizli kalır. Word’e sayfa numaraları ekleme konusunda bu bilinmeyen bir yöndür. Sayfanın herhangi bir yerine alan kodu ekleyip, Word’e sayfa numarası göstermesi komutu verebilirsiniz. Bu seçenek, numaralar üzerinde kontrol sağlamanıza yardım eder. Ayrıca sayıları sadece başlıklara, alt bilgilere ve kenar boşluklarına değil, ihtiyacınız olan her yere koymanıza da olanak tanır. Dilerseniz bunları metin kutusuna koyabilirsiniz.

Ekleme noktanızı sayfa numaralarını eklemek istediğiniz yere yerleştirin ve ardından CTRL+F9 tuşlarına basarak şuna benzer bir çift parantez ekleyin; {}, ardından parantez içinde “PAGE” yazın.

Numaralarınızın göründüğü stil üzerinde size kontrol sağlayan bu komutla, birkaç farklı anahtar da kullanabilirsiniz. Numaralara ihtiyacınız olan görünümü vermek için aşağıdaki kodlar da kullanılabilir:

 • { PAGE \* Arabic }
 • { PAGE \* alphabetic }
 • { PAGE \* ALPHABETIC }
 • { PAGE \* roman }
 • { PAGE \* ROMAN }

Bitirmek için, köşeli parantezler arasında herhangi bir yere sağ tıklayın ve menüde “Alanı güncelle” komutuna gidin.

Bozuk sayfa numaralarını düzeltme

Word’de sayfa numaralarınızda bir bozukluk olabilir, sıralı değil rastgele görünebilir. Bu genellikle bölüm kaynaklı sorunlardan ötürü gerçekleşir.

Word için, biçimlendirme söz konusu olunca belge geri planda kalır. Kelime her şeyi bölümlere, paragraflara ve karakterlere ayırır…

Bozuk sayfa numaralandırmasını düzeltmek için belgedeki bölümleri tanımlamak ilk adımdır. Bunu yapmanın en iyi ve kolay yolu, menü şeridinde “Görünüm” açılır menüsüne ve ardından taslak görünümü görmek için “Taslak” butonuna tıklamak.

Taslak görünümünde Word, size bölüm sonlarının nerede oluştuğunu ve ne tür kesmeler olduğunu gösterir.

Bölüm sonlarınızın konumunu belirlediğinizde, baskı düzeni görünümüne geri dönebilirsiniz. Burada üstbilgi ve altbilgileri daha kolay görebilirsiniz.

Sayfa numaralandırmasını istediğiniz bölümlerin üst ve alt bilgileri birbirine bağlı olduğundan, bağlandığının kopuk olup olmadığından emin olana kadar inceleyin. Word sayfa numarası ekleme konusunda bahsettiğimiz yöntemleri kullanarak, bu problemi giderebilirsiniz.