in

YouTube gizlilik ayarları nasıl yönetilir?

YouTube gizlilik ayarları nasıl yönetilir

YouTube gizlilik ayarları, internet arama sonuçlarında birçok bilgimize erişilebilen bugünlerde, bilgilerinizi koruyabilen seçenekler içeriyor. Google’ın birkaç yıl önce getirdiği Google+ push özelliği ile, birçok YouTube hesabı, hesap sahiplerinin gerçek adı ile bağlantılıdır. Adınızı Google’da arattığınızda ilk sonuçlardan biri YouTube hesabı olabilir. Bu da, son birkaç yılda görüntülediğiniz videolara, beğendiğiniz videolara ve listelerinize erişilebileceği anlamına geliyor.

Neyse ki YouTube gizlilik ayarları, hesap ayarlarından yapılan basit kontrollerle kendinizi koruyabileceğiniz önlemler içeriyor. Gizlilik düzeyi doğru şekilde yapılandırıldığında, dünyadaki milyarlarca internet kullanıcısıyla hangi bilgilerinizi paylaşacağınızı görebilirsiniz.

YouTube gizlilik ayarları nasıl düzenlenir?

Gizlilik ayarlarınıza erişmek için, YouTube anasayfasını açarak başlayın. Sağ üst köşedeki avatarınıza tıklayarak hesap ayarlarınızı bulun ve dişli simgesine tıklayın.

  • Ardından, sol taraftaki menüden “Gizlilik” seçeneğini bulun.
  • Burası, profilinizdeki bilgileri kimlerin görüp göremeyeceğini düzenleyeceğiniz yerdir.
  • Beğendiğiniz videolar, abone olduğunuz kanalların genel görünürlük düzeyini kapatmak için, ilgili kutuları işaretleyebilirsiniz.

Bunun altında, etkinlik akışınızda görünenleri yönetme seçeneği göreceksiniz. Etkinlik akışınız, herkese açıl oynatma listelerine video ekleme ve yeni bir kanala abone olduğunuzdaki eylemlerin kaydını tutar. Önceden yapmış olduğunuz abonelikler ise bu kapsamda değil.

İlk bölümden farklı olarak, bu bölümde ne kadar çok kutuyu kaldırırsanız hesabınız o kadar özel olacaktır.

Reklam ayarlarınızı ve bağlı hesaplarınızı nasıl değiştirirsiniz?

Sırada Google’ın reklam ayarları var. YouTube gizlilik ayarları kapsamında bu bölüm, profilinizin bir parçası olarak herkese açık olan bilgileri kontrol etmez. Bunun yerine Google’ın özel uyarlanmış YouTube reklamları için, hakkınızda ne tür veriler toplayacağını kontrol eder.

Bu bölümü yapılandırmak için Gizlilik sayfasının en altına gidin.

Bu reklamlar ve toplanan verilerden bahsetmek gerekirse, çoğunun oldukça zararsız olduğunu söylemeliyiz. Reklamlar, izlediğiniz YouTube içeriğinin türüne göre kişiselleştirilmektedir. Google ekosisteminde yaptığınız aramalar ve Chrome tarayıcısında ziyaret ettiğiniz sayfalar gibi verilere dayanır. Bu verileri kaldırmanız, kendinizle alakasız reklamlar görmenize neden olabilir.

Gösterilen reklamları özel olarak düzenlemek istemeniz durumunda, bu bölümde herhangi bir ilgi alanı ekleyebilir ya da silebilirsiniz. Bazen ilgi alanlarınıza yönelik verileri algılayan algoritma, bazı detayları gözden kaçırabilir. Bununla birlikte, gizlilik bu konuda çok önemliyse, ayarı tamamen kapatabilirsiniz.

Son olarak, sol kenar çubuğundaki “Bağlı hesaplar”a gidin. Burada, yayınınızda herhangi bir etkinlik tespit edildiğinde, Twitter gibi yardımcı sosyal medya sitelerinde nelerin yayınlanacağını yönetebilirsiniz.

YouTube gizlilik ayarlarında bu kısım, herkese açık oynatma listesine video eklediğinizde ya da başka bir yayıncının videosunu beğendiğinizde, kaydettiğinizde Twitter’ın takipçileri uyarıp uyarmayacağını kontrol edebileceğiniz yerdir.

Bağlı hesabınız yoksa, bu ayarlar varsayılan olarak kapatılır.

Mümkün olan her yerde çevrimiçi gizliliği korumak önemli ve YouTube’un gizlilik özellikleri sayesinde, siz istemediğiniz takdirde hesap etkinliklerinizi kimse göremez.