in

YouTube izleme ve arama geçmişi nasıl silinir?

YouTube izleme ve arama geçmişi nasıl silinir?

YouTube izleme ve arama geçmişi nasıl silinir, merak ediyor musunuz? YouTube’daki tüm izinizi, kolay bir şekilde silebilirsiniz.

Bir Google hesabı ile oturum açtığınızı varsayarsak, YouTube izlediğiniz her videoyu hatırlar desen yanlış olmaz. Youtube, bu geçmişi öneriler için kullanır ve eskiden severek izlediğiniz videoları yeniden izlemeniz için sizi teşvik eder. İzleme geçmişinizi nasıl sileceğiniz ya da nasıl durduracağınızı anlattık.

İzleme ve arama geçmişi, YouTube’da sadece Google hesabınız ile oturum açtığınızda saklanır.

YouTube’da Gizli Mod ile arama ve geçmiş verilerini durdurma

YouTube’un Android uygulamasında, geçmiş için veri toplama işlemini otomatik olarak engelleyebileceğiniz bir gizli mod yer alıyor. Aşağıdaki talimatları kullanarak YouTube’un izleme ve arama geçmişiniz için veri toplamasını durdurabilirsiniz. Geçmiş videolarda yer almasını istemediğiniz videolar izliyorsanız ya da izleyecekseniz, Gizli Mod işinize yarayabilir. Ancak daha önce bir video izlediyseniz ve geçmişinizde görmek istemiyorsanız, Gizli Mod size yardımcı olmaz ve tarayıcınızdan silmeniz gerekir.

 • Bunun için, öncelikle YouTube web sitesine gidin ve sayfanın sol üst köşesindeki menü düğmesine tıklayın. Kenar çubuğunda, “Kitaplık” altında yer alan “Geçmiş” seçeneğine tıklayın.
 • İzleme geçmişinizden bir öğeyi kaldırmak için, sağındaki “X” işaretine tıklayın ve dokunun. Masaüstü web sitesinde, “X”i görmek için fare ile videonun üzerine gelmelisiniz.
 • YouTube’da yaptığınız tüm aramaların listesini görmek için burada “Arama geçmişi”ni de seçebilirsiniz. Bir aramayı silmek için sağındaki “X” işaretini tıklayın.
 • iPhone, Android ya da iPad için YouTube uygulamasında izleme geçmişinizdeki öğeleri de bu şekilde silebilirsiniz.
 • Bunu yapmak için, uygulamanın altındaki araç çubuğunda bulunan “Kitaplık” simgesine dokunun ve ardından “Geçmiş” sekmesine gidin.
 • Videonun sağındaki menü düğmesine ve ardından “İzleme geçmişinden kaldır”a dokunun.

YouTube mobil uygulamasında, arama geçmişinizin tamamını görüntülemenin ve tek tek aramaları kaldırmanın daha iyi bir yolu yok. Bunun için YouTube web sitesini kullanabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek, YouTube arama geçmişinizi uygulamadan da temizleyebilirsiniz.

YouTube izleme ve arama geçmişi nasıl silinir

İzlenen videoları tek tek silmek oldukça zahmetli bir iş. Özellikle de yıllardır YouTube kullananlar için. Buna alternatif olarak, tüm izleme geçmişinizi Google sunucularından temizleyebilirsiniz. Dikkatli olun, bu durum YouTube video önerilerini daha da kötüleştirecektir, çünkü YouTube ne tür videolar izlemekten hoşlandığınızı analiz edemeyecek.

Bunu yapmak için, YouTube web sitesinde sayfanın sol üst köşesindeki menü düğmesine ve ardından “Geçmiş” seçeneğine tıklayın.

 • İzlediğiniz videoların sağında yer alan, “Tüm izleme geçmişini temizle” seçeneğine tıklayın.
 • Sizen onay isteyen bir iletişim kutusu açılacaktır. Seçiminizi onaylamak için “İzleme geçmişini temizle” seçeneğine tıklayın.
 • YouTube arama geçmişinizi silmek için, burada “Geçmiş türü” altındaki “Arama geçmişi”ni ardından “Tüm arama geçmişini temizle” seçeneğine tıklayın.
 • YouTube mobil uygulamasında tüm geçmişinizi temizlemek için Kitaplık>Geçmiş’e gidin. Uygulamanın üst kısmındaki menü düğmesine ve ardından “Geçmiş ayarları” seçeneğine dokunun.
 • Aşağı kaydırın ve “Geçmiş ve gizlilik” altındaki, “İzleme geçmişini temizle”ye dokunun.
 • YouTube arama geçmişinizin tamamını temizlemek için, burada “Arama geçmişini temizle”ye tıklayabilirsiniz.

YouTube gizli modu kullanın

YouTube’da, daha sonra hatırlatılmasını istemeyeceğiniz bazı videolar izlemek mi üzeresiniz? YouTube’un gizli modu tam olarak bunun için.

YouTube gizli mod özelliği, sadece Android uygulamasında kullanılabilen yeni bir özellik. Google, gelecekte bu özelliği iPhone, web ve diğer platformlar için YouTube’a da ekleyecek.

Gizli modu etkinleştirmek için, YouTube Android uygulamasının sağ üst köşesindeki profil resminizi ve ardından menü ekranındaki “Gizli mod”a dokunun. Gizli modu etkinleştirdikten sonra, yaptığınız aramalar ve mevcut oturumda izlediğiniz videolar kaydedilmez.

YouTube geçmişini duraklatın

YouTube’un gizli modunu şu anda çoğu platformda etkinleştiremezsiniz. Ancak neredeyse aynı gizliliği sağlayan, daha pratik bir şey yapabilirsiniz. O da, YouTube geçmişini duraklatma.

Geçmişi duraklatma, cihaz değil hesap genelinde bir işlemdir. Yani oturumun açık olduğu iPhone, iPad, Android, Web sitesi ya da akıllı TV fark etmeksizin, YouTube tüm videoları durdurur.

YouTube izleme ve arama geçmişi nasıl silinir?
YouTube izleme ve arama geçmişi nasıl silinir?
 • Bu işlemi web site üzerinde yapmak için “Geçmiş” seçeneğine tıklayın. YouTube izleme geçmişinin sağındaki “İzleme geçmişini duraklat” bağlantısını tıklayın.
 • YouTube, işlemi yaptığınız anda, izleme geçmişi için veri toplamayacağı konusunda size uyarıda bulunacak ve bu da, video önerilerini kötüleştirecek. Devam etmek için, “Duraklat”ı tıklayın.
 • Burada ayrıca, “Arama geçmişi”ni seçebilir ve YouTube’un yaptığınız aramaları hatırlamasını durdurmak için, “Arama geçmişini duraklat”ı tıklayabilirsiniz.
 • Bu işlemi iPhone, Android ya da iPad için YouTube uygulaması ile yapmak için, Kitaplık>Geçmiş’e gidin. Geçmiş sayfasında menüyü açtıktan sonra, “Geçmiş ayarları” butonuna dokunun.
 • Geçmiş ve gizlilik bölümüne gidin ve “İzleme geçmişini duraklat” seçeneğini etkinleştirin.
 • YouTube’un arama geçmişinizi toplamasını önlemek için, burada “Arama geçmişini duraklat” seçeneğini de etkinleştirebilirsiniz.

YouTube, izlediğiniz videoları hatırlatmayı bırakacak ve böylece yıllar önce izlediğiniz garip videoları hatırlamak zorunda olmadan YouTube’da zaman geçirebilirsiniz.

Ayarı tamamladığınızda, YouTube’un izleme geçmişinizi tekrar hatırlamasını isterseniz, bu menüye geri dönüp “İzleme geçmişini aç” seçeneğini tıklayabilirsiniz ya da “İzleme geçmişini duraklat” seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz.

İzleme geçmişinizi istediğiniz kadar, dilerseniz sonsuza dek devre dışı bırakabilmeniz mümkün. Size kalmış.

Çocuklarınız, hesabınızdan çok fazla video izliyorsa, YouTube çocuk uygulaması ile onları tanıştırabilirsiniz. Çocuk dostu YouTube, aramalar ve videoları normal YouTube izleme geçmişinde göstermez.

Bu arada unutmamalısınız ki, YouTube arama geçmişini duraklatmış olsanız bile, web tarayıcınız bu verileri saklamaya devam edecektir. YouTube’u uygulama üzerinden takip ediyorsanız bu elbette ki geçerli değil ancak web üzerinde hiçbir şekilde iz bırakmak istemiyorsanız, tarayıcınızda da gizli mod kullanmalısınız.