Teknoloji

Yüz tanıma sistemleri maskeli yüzlerde de çalışıyor

Yazı:  | 

Yüz tanıma sistemleri maskeli yüzler üstünde de çalışıyor. Corona virüsü yüzünden takılan yüz maskelerinin, dışardaki kameraların yüz tanıma sistemi ile çalışmadığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Yüz tanıma sistemi geliştirildi ve bu gelişmiş hali ile sadece maske takan insanları değil, aynı zamanda yüzünün herhangi bir yerini örten ya da sahte sakal kullanan insanları da tespit edebiliyor. Bu yeni teknoloji, Çin’deki Corona virüs paniği nedeni ile sürekli maske ile dolaşan insanlar arasında şimdiden kullanılmaya başlandı bile.

Geçtiğimiz haftalarda, ölümcül sonuçlar doğuran Covid-19 salgını nedeniyle Çin ve etrafında bulunan milyonlarca insan maske takmak zorunda kaldı. Bu durum, Çin’in yapay zeka üzerine çalışmalar yapan önemli markası SenseTime tarafından fark edildi ve yeni gelişmelere hızla başlandı. Geçen hafta şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni gelişmeler sayesinde yüz tanıma sistemleri artık maske takan insanları da ayırt edebilecek.

Fakat aslında bu teknoloji yeni bir teknoloji değil. 2017 yılında Stanford Üniversitesi’nde Amarjot Singh ve ekibi tarafından yapılan çalışmada tam olarak görünmeyen yüzler ile ilgili bir çalışma yapılmıştı. Açıkladıkları bu algoritma ile gözlük ve benzeri aksesuarlar takan, hatta sahte sakal takan insanlar bile tanımlanabilir hale gelmişti.

Amarjot Singh, yaptığı açıklamada, “Yüz tanıma çalışırken, bir insanın yüzündeki pek çok farklı noktayı belirler ve bunları eşsiz bir veri haline getirmek için birleştirir” dedi.

Bu pek çok farklı nokta genel olarak göz, burun ve dudak etrafına yayılmış durumdadır. Fakat Singh ve diğerleri tarafından geliştirilen yüz tanıma sistemi, sadece göz ve burun çevresinden topladığı veriler ile maskeli bir insanı tanıyabiliyor.

Singh yaptığı açıklamaya, “Daha az kesin sonuç vermesine rağmen, bu teknoloji sayesinde de bir eşleştirme görmek oldukça mümkün” şeklinde ekleme yaptı.

Singh ve ekibi buluşlarını yayımladıklarında, tam görünmeyen yüzleri tespit etmenin oldukça zorlu olduğunu belirtti. Geliştirdikleri bu sistemin fotoğraf üzerinde 14 farklı noktayı tespit ettiğini, ancak bu durumun doğruluğunun, tespit edilecek kişinin bulunduğu yer ve arka plana göre düşüş gösterdiğini ekledi. Ancak o zamandan bu zamana kadar, maskeli insanlar üzerinde çalışan yüz tanıma sistemleri ile ilgili pek çok geliştirme yapıldı.

SenseTime, geçtiğimiz hafta maskeli insanları tanıyabilen yüz tanıma sistemini açıkladığında, geliştirdikleri algoritmanın göz, burun ve ağız çevresindeki 240 farklı noktayı okuduğunu belirtti. Yeni sistem, yüzün sadece görünen kısımlarını tespit ederek eşleşme sağlayabiliyor.

Daha fazla veriye ihtiyaç yok, daha doğru veriye ihtiyaç var

Genel olarak, ne kadar fazla nokta belirlenirse algoritma o kadar doğru çalışıyor. Fakat bu durumu etkileyen başka faktörler de var. Yüz tanıma sistemleri şirketlerinden Qingfei Technologies genel müdürü Yufei Wei, yüz tanıma sistemlerinin daha fazla veriye ihtiyacı yok, daha doğru veriye ihtiyacı var açıklamasında bulundu.

Çin’de Minivision isimli şirket, Covid-19 salgını ile mücadele için “acil durum veri toplama kampanyası” başlattı. Çalışanlarını ve yakınlarını, küçük ölçekli veri setlerini toplamak için harekete geçirdi. Sistem, maske ile kapalı yüzlerden göz ve çevresindeki noktaları kaydetti.

Konu ile ilgili acele edilmesinin nedeni ise Çin Hükümeti’nin salgın ile ilgili olan tutumuydu. Virüsten fazlasıyla etkilenen yerler başta olmak üzere pek çok alan, sadece orada ikamet edenlerin giriş çıkış yapabileceği şekilde sınırlandırıldı. Minivision, bu bölgelerde maskeli yüz tanıma sistemiyle açılan kapı sistemini tanıttı. Bu sistem sayesinde insanlar evlerine girip çıkarken yüzlerindeki maskeyi indirmek zorunda kalmıyorlar.

Bu tarz sistemlerin hala kısıtlandıkları alanlar var. Minivision yapay zeka araştırma enstitüsü başkanı Hu Jianguo, verdiği bir röportajda bu geliştirilen sistemin daha geniş bir kitleye sunulmasının zor olduğundan bahsetti. Popülasyon arttıkça, sistemin insanların gözlerini birbirine benzetebileceğini belirtti.

Bu durum, yüz tanıma sistemlerinin maskeli yüzleri tanımlamada neden küçük ölçelikli uygulamalar ile sınırlı kaldığını açıklıyor. SenseTime, kendi uygulamalarının şirketler tarafından çalışanlarının işe giriş çıkışını kaydetmek için kullanıldığını belirtiyor.