Teknoloji

Zoom uygulaması, iOS verilerini Facebook’la paylaşıyor

Yazı:  | 

Görüntülü arama servisi sunan Zoom uygulamasının iOS sürümünün, verilerinizi hesabınız olmasa dahi Facebook’la paylaştığı ortaya çıktı.

Görüntülü konuşma uygulaması Zoom, bir süredir mevcut bir servis olmasına karşın koronavirüs salgını nedeniyle insanların eve kapanmasının ardından popülerliğini artırdı. Vice’ın teknoloji içerikleri sunan mecrası Motherboard, yaptığı bir araştırma ile Zoom’un iOS uygulamasının, kullanıcıların sosyal medya platformunda bir hesabı olmasa bile analitik verileri Facebook’la paylaştığını ortaya koydu.

Paylaşılan veriler arasında uygulamanın başlatıldığı zaman, cihaz ve yer bilgileri ve telefon operatörü gibi, hedefli reklamlar oluşturma konusunda kullanılan analitik veriler yer alıyor.

Zoom uygulaması, Facebook SDK’sını kullanıyor

Zoom’un Facebook’la veri paylaşmasının nedeni ise, video görüşme uygulamasının Facebook’un yazılım geliştirme kiti olan SDK’sını kullanıyor olması. Bu nedenle Zoom indirilip başlatıldığında, Facebook Graph API’ına bağlanıyor.

Bu esasen yeni bir durum değil. Geliştiriciler, uygulamalarına özellik eklemek adına uzun bir süredir Facebook SDK’sını kullanıyorlar. Facebook’un sunduğu kullanım koşulları, uygulama geliştiricilerinin bu verilerin paylaşımı hakkında kullanıcıları bilgilendirilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Zoom’un gizlilik politikası, uygulamanın bir Facebook profili ile ilgili verileri toplayabileceğinden söz ediyor ve bu bilgilerin üçüncü taraflarla paylaşılacağını belirtiyor.

Bu durum, Zoom’un gizlilik politikaları ile yaşadığı ilk sorun değil. 2019’da bir güvenlik araştırmacısı, Zoom’un sorunun çözüldüğünü iddia etmesine rağmen, kullanıcılarının web kameralarının hacklenmesine izin veren bir hata içerdiğini ortaya çıkarmıştı.