in

Zoom’da ekran paylaşımı nasıl yapılır?

Zoom’da ekran paylaşımı nasıl yapılır?
Zoom’da ekran paylaşımı nasıl yapılır?

Zoom’un kullanıcılarına sunduğu en işlevsel özelliklerden bir tanesi de, görüşme sırasında kullanılabilen ekran paylaşım özelliğidir. Bu yazıda Zoom’da ekran paylaşımı nasıl yapılır, katılımcıların ekranlarını paylaşmalarına nasıl izin verilir sorularının yanıtlarını vereceğiz.

Zoom’da ekran paylaşımı nasıl yapılır?

Koronavirüs salgınıyla birlikte, çok sayıda şirket uzaktan çalışma sistemine geçti. Bu da video konferans servilerine olan ihtiyacı artırdı. Zoom, tür servisler arasında popülaritesini en çok artıran platform oldu. Bir kaç ay içerisinde oldukça büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşan Zoom, sunduğu çok sayıda özellikle kullanıcı teveccühünü boşa çıkarmadı.

Zoom’un kullanıcılarına sunduğu özelliklerde bir tanesi de ekran paylaşım özelliği. Video konferans görüşmeleri sırasında kullanılabilen bu özellik, kullanıcıların bilgisayar ekranlarını diğer kullanıcılarla paylaşmasına olanak sağlıyor. İşte Zoom’da ekran paylaşımı yapmak için takip etmeniz gereken adımlar:

  • Bir Zoom görüşmesinde ev sahibi konumunda iseniz, dilediğiniz zaman ekranınızı diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için, ekranın alt kısmında yer alan Ekranı Paylaş butonuna tıklamanız yeterlidir.
  • Bunun yerine Zoom klavye kısayollarını da kullanabilirsiniz. Windows 10 işletim sistemli cihazlarda Alt + S tuşlarına aynı anda basarak, Mac cihazlarda Command + Shift + S tuşlarına basarak, ekran paylaşım özelliğini hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz.
  • İlgili butona bastığınızda veya kısayol tuşlarını kullandığınızda sistem sizi ekran paylaşım ayarlarına götürecektir. Bu bölümde diğer kullanıcılarla paylaşmak istediğiniz ekranı veya herhangi bir uygulamayı seçebilirsiniz. Ayrıca Beyaz Tahta seçeneği ile katılımcılara, bir okul tahtası olarak kullanabileceğiniz beyaz bir tahtayı gösterebilir ve bu tahta üzerinden çeşitli paylaşımlar yapabilirsiniz.
  • Paylaşmak istediğiniz ekranı tercih ettikten sonra, pencerenin sağ alt köşesinde yer alan Paylaş butonuna tıklamanız yeterlidir. Bu butona tıkladığınız anda, seçtiğiniz ekran veya uygulama diğer kullanıcılarla paylaşılmaya başlayacaktır.
  • Ekran paylaşımını durdurmak için, ekranın üst kısmında yer alan, kırmızı renkli Paylaşımı Durdur butonuna tıklayın. Veya Windows 10 cihazlarda Alt + S, Mac cihazlarda ise Command + Shift + S klavye kısayollarını kullanın. Bu işlem ile birlikte Zoom’da ekran paylaşımı durdurulacaktır.

Zoom’da katılımcıların ekran paylaşımlarına izin verme

Bir Zoom görüşmesinde ev sahibi konumunda iseniz, diğer kullanıcıların da ekranlarını paylaşmalarına izin verebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir:

  • Herhangi bir video görüşmesi sırasında ekranın alt kısmında bulunan Ekran Paylaşımı seçeneğinin yanındaki yukarı yönlü ok tuşuna basın.
  • Açılan menüden Gelişmiş Paylaşım Seçenekleri’ine tıklayın.
  • Bu bölümde, kimlerin ekranlarını paylaşabileceğini, ekranlarını ne zaman paylaşabileceklerini ve aynı anda kaç katılımcının ekranlarını paylaşabileceğini seçebilirsiniz.

Diğer Zoom rehberlerimize de göz atabilirsiniz.