in

Adobe, Photoshop’a gökyüzü değiştirme aracı eklemeye hazırlanıyor

Adobe Photoshop gökyüzü değiştirme aracı ile geliyor
Adobe Photoshop gökyüzü değiştirme aracı ile geliyor

Adobe, Photoshop yazılımına yapay zeka destekli bir gökyüzü değiştirme aracı eklemeye hazırlanıyor. Şirket, 22 Ekim tarihinde gerçekleştireceği Adobe Max konferansında duyuracağı yeni özellik için bir ön izleme videosu yayınladı.

Adobe’nin yeni gökyüzü değiştirme aracı, bir resmin ön ve arka planınını otomatik olarak tespit etmek ve tanımlamak için makine öğreniminden yararlanıyor. Böylelikle Photoshop kullanıcılarını, karmaşık maskeler oluşturmaktan kurtarıyor.

Algoritmalar, fotoğrafın oldukça doğal bir görünüm kazanması için oldukça etkileyici düzenlemeler gerçekleştiriyor. Yapay zeka ile desteklenen görsel değiştirme aracı, kullanıcının kullandığı fotoğrafı, eklenen gökyüzüne uygun olarak ayarlıyor. Bu aşamada ön planının sıcaklığı, gökyüzüne uyacak şekilde değiştiriliyor. Örnek vermek gerekirse, herhangi bir fotoğrafa eklediğiniz sıcak, sarı renklerinin baskın olduğu bir gün batımı, fotoğrafın diğer öğelerini de etkiliyor. Algoritmalar resmin geri kalanını, günbatımı renkleri ile otomatik olarak eşleştiriyor.

Adobe Photoshop gökyüzü değiştirme aracı, bu konuda bir ilk değil

Adobe tarafından Photoshop’a eklenecek olan yapay zeka destekli gökyüzü değiştirme aracı, bu alandaki ilk girişim değil. Örneğin yapay zeka destekli bir diğer fotoğraf düzenleyici olan Luminar, geçtiğimiz yıldan beridir, tek bir tıkla gökyüzü değiştirme özelliği sunuyor. Adobe tarafından geliştirilen bu yeni araç ise, makine öğrenimi yardımı ile, geliştirilen önemli bir resim düzenleyici olma özelliği taşıyor.

Adobe’nin Photoshop yazılımına eklediği yeni araç, pek çok kullanıcı tarafından oldukça ilgili çekmiş durumda. Fakat bazılarının hala bu yeni özelliğin ne kadar iyi çalışabileceği konusunda bazı kaygıları var. Adobe tarafından yayınlanan önizleme videosu özelliğin oldukça iyi ve güzel bir şekilde çalıştığına işaret ediyor. Fakat bunun normal bir görselde, gerçek kullanımda bu kadar işlevsel olup omayacağı henüz net olarak bilinmiyor.

Adobe Photoshop gökyüzü değiştirme aracı ile ilgili tüm detaylı bilgileri 22 Ekim tarihinde gerçekleştireceği Adobe Max konferansında duyuracak. Yeni özellik, Instagram gibi platformlar üzerinden etkileyici fotoğraflar paylaşmak isteyenler için oldukça kullanışlı olacak.

Zira daha önce maskeler oluşturmak ve bir birine eklenen iki görseli iyi bir şekilde eşleştirmek durumunda kalan ve bunun için saatler harcayan Adobe kullanıcıları, artık tüm bu işlemleri tek bir tık ile halledebilecek. Yapay zeka destekli bu özellik, makine öğreniminden yardım alarak bu işlemlerin tamamını kendi kendine otomatik olarak halledecek.