in

AMD, 2021’in ortasına kadar işlemci pazarının yüzde 50’sini ele geçirebilir

AMD pazar payı 2021 yılında yüzde 50'yi aşabilir
AMD pazar payı 2021 yılında yüzde 50'yi aşabilir

AMD, işlemci pazar payı hızla artıyor. Ryzen serisi CPU’larla birlikte büyük bir atılım gerçekleştiren AMD, her geçen gün yükselişini sürdürüyor. Son yapılan analizler, AMD’nin CPU sektöründeki pazar payının, 2021 yılı ortasına kadar yüzde 50’yi geçebileceğini gösteriyor.

İşemci dünyasındaki AMD, Intel rekabeti kızışıyor. Son yıllarda piyasaya sürdüğü işlemcilerle Intel’in en büyük rakibi haline gelen AMD, Ryzen serisi CPU işlemcilerden beri pazar payını genişletiyor. Yayınlanan raporlar, AMD’nin, Zen mimarili işlemcileri kullanıma sunduğu tarih olan 2017 yılında bu yana oldukça büyük bir yükseliş trendine girdiğini gösteriyor.

AMD pazar payı konusundaki bu yükselişini Ryzen 3000, Ryzen 4000, EPYC Rome ve Threadripper 3000 işlemcilerine borçlu bulunuyor. Zen mimarisi ile geliştirilmiş bu işlemcilerin AMD için oldukça önemli bir dönüm noktası olduğu belirtiliyor.

Bilindiği üzere AMD, geçtiğimiz yıllarda kendini iflasın eşiğinde bulmuş ve pek çok analist, çarenin şirketi satmak olduğunu açıklamıştı. O dönemler AMD’yi satın almak isteyenler arasında Samsung gibi dev şirketler de vardı. Fakat sonunda Sunnyvale, AMD için attığı kritik adımlarla oldukça büyük dönüşüm sağlamış ve AMD oldukça iyi bir konuma yükselmişti.

AMD, şu an dünyanın en değerli işlemci üreticilerinden biri. Hatta AMD hisseleri, en büyük rakibi Intel’inkinden bile değerli durumda. Piyasa analistlerine göre AMD’nin yaklaşık değeri 100 milyar dolara yakın. Bu da AMD’nin Intel’i koltuğundan etmek için tüm imkanlara sahip olduğunu gösteriyor.

Bu yıl sonlarında piyasaya sürülmesi beklenen Zen 3 mimarili işlemcilerin, AMD’yi liderlik yolunda bir üst noktaya taşıyacağına inanılıyor. Performans, verimlilik ve fiyat açısından rakiplerine oldukça güçlü bir şekilde çıkacak olan şirketin, Pazar payını daha da artırması bekleniyor.

AMD pazar payı yüzde 50’yi aşabilir

Analistlere göre, Lisa Su liderliğindeki işlemci devi AMD, 2021 yılının ikinci çeyreğinde, CPU işlemci pazar payı yüzde 50’yi aşabilir. x86 CPU pazarında 2013 yılından bu yana en büyük pazar payına ulaşan şirketin bu konuda pek de zorluk çekmeyeceğini söylemek mümkün.

Intel’in 10nm ve 7nm mimarili işlemcilerde yaşadığı problemler de göz önüne alınırsa, AMD pazar payı ile ilgili bu tahminlerin gerçekleşmesi hiç de sürpriz olmaz.