in

Android Chrome’da dosya indirme [Nasıl Yapılır]

Android Chrome’da dosya indirme nasıl yapılır

Android Chrome’da dosya indirme, günlük kullanımda çoğu kez ihtiyacınız olan bir işlem. Bir duvar kağıdı olarak beğendiğiniz bir fotoğraf bulmuşsunuzdur ya da iş için kullanmanız gereken bir PDF indirmeniz gerekiyordur, işte o anda Android Chrome’da dosya indirme ihtiyacı ortaya çıkar.

Adım adım Android Chrome’da dosya indirme

Yapılması gereken işlemler oldukça kolaydır. Android telefonunuz ya da tabletinizde, Chrome’u açın ve bir dosya indirmek istediğiniz web sayfasına giriş yapın.

  • Bir resmi indirmek için, menü açılana kadar uzun basmanız yeterlidir.
  • Menüde, “Resmi İndir”e dokunun.
  • İndirme ilerlemesi ekranın altında gösterilir. Tamamlandığında, resmi görüntülemek için “Aç”a dokunabilirsiniz.
  • Chrome ayrıca, dosyayı açmak için dokunabileceğiniz bir bildirimle indirme ilerlemesini gösterir.
  • Android Chrome’da dosya indirme konusunda, fotoğraf dışında diğer dosyaları da aynı şekilde uzun basarak indirebilirsiniz. Açılır indirme menüsünü getirmek için uzun süre basılı tutmak, dosyayı indirmek içinse “Bağlantıyı indir”e dokunmak yeterlidir.
  • Doğrudan dokunmak da indirmeyi başlatır.
  • Bir görüntü, ses dosyası ya da PDF gibi bir dosya indiriyor olsanız da, Chrome her zaman indirdikten sonra dosyanın açılmasına izin verir.

Android’de indirilen dosyaları görme

Tüm indirmeleri görmenin kolay yolu, üst çubuktaki üç noktalı menü simgesine dokunmaktır.

  • Menüden “İndirilenler”i seçin.
  • Bu, Chrome’da dosya indirme konumu olan klasördür. Bu klasörde dosyalar kronolojik olarak gösterilir.

Chrome’dan indirilenler cihazın “İndirilenler” klasöründe saklanır. Bu klasörü bir dosya yöneticisi ile görüntüleyebilirsiniz. Birçok Android cihaz, önceden yüklenmiş bir dosya yöneticisi uygulaması ile gelir ve genellikle “Dosyalar” ya da “Dosyalarım” olarak adlandırılır. Yoksa, Files by Google uygulaması Play Store’da ücretsiz olarak mevcuttur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  BlackBerry telefon işinden çekiliyor

Tercih ettiğiniz dosya yöneticisini açın ve “İndirilenler” klasörünü görün. Files by Google ile indirilenler böyle görüntülenmektedir.

Sahip olduğunuz Android cihazdan bağımsız olarak, bir “İndirilenler” klasörünüz olacak. Sadece Chrome değil, cihazınıza indirdiğiniz şeylerin birçoğunu bu klasörde bulabilirsiniz.