in

Android pil tasarrufu modu [Nasıl Kullanılır]

Google, Android 5.0 Lollipop ile birlikte Android’e bir “Pil tasarrufu modu” ekledi. Peki Android pil tasarrufu modu nasıl kullanılır?

Modern Android cihazlarda, bu mod devreye girerek neredeyse tükenmek üzere olan pil ömrünüzü optimize eder ve ömrünü uzatır. Tasarruf modunda, pilin eşiğini değiştirebilir ya da bu modu manuel olarak etkinleştirebilirsiniz.

Pil tasarrufu modu nedir?

Pil tasarrufu, Apple’ın iPhone ve iPad’lerdeki Düşük Güç Modu’na ya da Windows 10’daki Pil Tasarrufu Modu’na yakın bir modele sahip. Manuel olarak yapılması zor olan birçok ayarı otomatik olarak yapan pil tasarrufu modu, ince ayarlar üzerindeki optimizasyon ile pil ömrünü uzatır ve size zaman kazandırır.

Pil tasarrufu etkinleşince, Android güçten tasarruf etmek için cihazın performansını düşürür. Bu nedenle telefonunuz biraz daha yavaş çalışır ancak çalışma süresi uzar. Telefonunuz ya da tabletiniz o kadar da fazla titremez. Konum servisi kısıtlandığı için, uygulamalar GPS konumunuzu kullanamaz. Bu, Google Haritalar navigasyonunu da kullanamayacağınız anlamına gelir. Tasarruf modunda aynı zamanda, birçok arka plan veri kullanımı da kısıtlanır. E-posta, mesajlaşma ya da yeni veriler ile güncellenen diğer uygulamalar, siz doğrudan kontrol sağlayana kadar kendini güncellemeyebilir.

Pil tasarrufu modu, her zaman etkinleştirilecek bir özellik değildir. Her ne kadar, pil ömrünü uzatma konusu kulağa harika gelse de, belli özelliklerden mahrum kalmak akıllı telefonunuzda size kötü bir deneyim yaşatabilir. Performansı düşüren bu mod, arka plan senkronizasyonunu önler ve GPS erişimini sınırlar. Pil tasarrufu modu, gerçekten batarya ömrünüz bitmeye yaklaştığında ve şarj etmek için bir yolunuz olmadığında, önemli durumlarda kullanmak için uygun.

Android pil tasarrufu modu nasıl etkinleştirilir?

Pil tasarrufunu manuel açmak

Bir Android cihazda, pil tasarrufu modunu etkinleştirmek ya da ayarlarını değiştirmek için önce ayarlar uygulamasında, pil kısmına gidin. Dilerseniz ekranın üst kısmındaki bildirim gölgesini aşağı çekerek hızlı ayarlara girebilir ve dişli simgesine dokunup, “pil” menüsüne gidebilirsiniz.

Pil ekranında, önce menü butonuna, ardından da “Pil tasarrufu”na dokunun.

Pil tasarruf modunu, manuel olarak etkinleştirmek için pil tasarrufu ekranına gidin ve “açık” olarak ayarlayın. Pil tasarrufu modu aktifken, cihazın ekranının üst ve alt tarafındaki çubuklar, tasarruf modunu belirtmek için kırmızı hale gelir.

Renk belki dikkat dağıtıcı gelebilir ancak telefonun pil tasarrufu modunda olduğunu göstermek için tasarlanmıştır.Telefon ya da tablet kendisini tasarruf moduna geçirirse, bu durum pil seviyesinin ciddi bir şekilde düşük olduğunu ve telefonu en kısa süre içinde şarj etmek isteyeceğiniz anlamına gelir.

Otomatik etkinleştirme

Pil tasarrufunu manuel etkinleştirme dışında, ihtiyacınız olduğunda otomatik şekilde etkinleştirilmesini de sağlayabilirsiniz. Hatta, bu moda manuel olarak geçmemeniz daha sağlıklıdır.

Pil tasarrufu ekranındaki “Otomatik olarak aç” seçeneğine dokunduğunuzda, tasarruf modunu “%15 batarya doluluğu”, “%5 batarya doluluğu” ya da “asla” gibi otomatik seçim eşiklerine göre ayarlayabilirsiniz. Android’de bu iki pil düzeyi seçenek olarak sunuluyor. iPhone’lardaki tasarruf modunda, yüzde 20 ve yüzde 10 opsiyonları sunulmuştu.

Piliniz azaldığında, tasarruf modu siz telefonunuzu bir şarja takana dek, pilin ömrünü uzatabildiği ölçüde uzatır. Bu modu sevmiyorsanız, tasarruf menüsünde “asla” olarak ayar yaptıktan sonra, bu mod bir daha etkinleştirilmez.

Pil tasarrufu modundan nasıl çıkılır?

Android’de pil tasarruf modundan çıkmak için, telefon ya da tabletinizi fişe takmanız ve şarj etmeye başlamanız yeterlidir. Android, şarj olurken pil tasarrufunu otomatik olarak devre dışı bırakır.

Tasarruf modunu, manuel olarak da kapatabilirsiniz. Bunun için, üst bildirim menüsünü aşağı çekip, “Pil tasarrufu açık” bildiriminde, “Pil tasarrufunu kapat” seçeneğine dokunmanız yeterlidir.

Ayrıca ayarlarda, “Pil tasarrufu” ekranına giderek, kaydırıcıyı “kapalı” olarak seçebilirsiniz.

Pil tasarrufu modum yoksa ne yapmalıyım?

Bu özellik, Android 5.0 ve üst sürümlere sahip cihazlar için mevcut. Akıllı telefonunuz, Android’in daha düşük bir versiyonu ile çalışıyorsa, pil tasarrufu modundan mahrum kalabilirsiniz.

Ancak bazı telefonlar kendi pil tasarruf modlarına sahip. Örneğin, Samsung’un “Ultra güç tasarrufu modu”, HTC’nin “Güç tasarrufu modu” ve Sony’nin “Düşük pil modu” bunlara örnek.

Android’in eski bir sürümünü kullanıyorsanız ve telefonunuzda da standart bir pil tasarrufu modu yoksa, ince ayarlar üzerinden tasarruf modunu siz sağlayabilirsiniz. Ekran parlaklığını kısma, 4G ya da 5G gibi hücresel servisleri kapatma, konum servisini kapatma, şarj ömrünüzü artıracak işlemlerden bazılarıdır.