Teknoloji

Android tablet kullananlar bilgisayar korsanlığı riski altında

Yazı:  | 

Android 4.4, hala en popüler Android tablet işletim sistemlerinden

Güvenlik güncellemesi yapılmadan yıllarca kullanılan on milyonlarca Android tablet, ciddi bir bilgisayar korsanlığı tehdidi altında. Güvenlik konusunda hem Android işletim sisteminin geliştiricisi Google, hem de tablet cihazının satıcısı tarafından verilen destekler ise, bu riski önlemeye yeterli olmayabilir.

Analiz şirketi Net Marketshare, tabletler ve kullanılan işletim sistemleri ile ilgili yayınladığı bir raporda, tabletlerin yüzde 13’ünün, yaklaşık 7 yıl önce yayınlanan Android 4.4 işletim sistemini kullandığı bilgisi yer alıyor. Bu da, yaklaşık her 8 cihazdan birinin, eski bir sürüm olan 4.4’ü tercih ettiğini gösteriyor.

Android, 4.4 sürümü için yayınladığı en son güvenlik yamasını yayınladığında tarih 2017’nin Ekim ayıydı. Dört güvenlik açığı için yayınlanan güncellemede, iki açık kritik kabul edilmişti.

Android 4.x sürümleri, (Android 4.0 ile 4.3 arası), tabletlerin yüzde 3’ünde tercih edilirken, Android 5.x sürümleri (Lollipop) cihazların yaklaşık yüzde 10’unda tercih ediliyor ve bu da Lollipop’u en popüler ikinci Android sürümü yapıyor.

Android 6 ve önceki sürümlere sahip 1 milyar akıllı telefon var

Android 6.x ve daha eski sürümleri çalıştıran yaklaşık bir milyar Android işletim sistemli akıllı telefon bulunuyor ve bu telefonlara, kötü amaçlı yazılım bulaşma riski yüksek olarak görülüyor.

Teknoloji analistleri, Android cihazların Windows 7 ya da Windows 10 gibi işletim sistemlerini çalıştıran cihazlara nazaran önemli ölçüde kısa bir raf ömrüne sahip olduğunu da belirttiler.

Eski Android tablet sahipleri ne yapmalı?

KitKat sürümü olarak da bilinen Android 4.4, o dönemde tablet bilgisayarlarda artık standart olarak kabul edilen birçok özelliği getirmiş, önemli bir yazılımdı. Android 4.x sürümlerinde çalışan en popüler tablet bilgisayarlar arasında Samsung Galaxy Tab, Sony Xperia Z2 Tablet LTE, Google Nexus 10 ve Nvidia Shield Tablet yer alıyordu.

Eski Android tabletleri kullanıyorsanız, özellikle de işletim sisteminiz 4.x sürümlerindense, mevcut güvenlik güncellemelerini kontrol etmeli ve cihazınızı virüslerden korumak adına antivirüs çözümlerini değerlendirmeniz, önemli olacaktır.