in

Android telefonu fabrika ayarlarına döndürme [Nasıl Yapılır]

Android telefonu fabrika ayarlarına döndürme işlemi, tüm verilerinizi silerek telefonu değiştirmek isteyenlere güvenli bir seçenek sunar, peki nasıl yapılır?

Her telefon sahibinin, bir gün cihazı fabrika ayarlarına sıfırlaması gereken bir an gelir. Bazen telefonu satmak için, bazen virüslere karşı korumak için bazen de farklı nedenlerden, telefonu silip fabrika ayarlarını yüklemeniz gerekir. Neyse ki, bu işlemlerin yapılması sadece birkaç dakika sürüyor.

İşletim sistemi üzerinden fabrika ayarlarına sıfırlama

Cihazınız tamamen işlev gören bir haldeyse, ayarlar menüsünden fabrika ayarlarına çok rahat bir şekilde sıfırlama yapabilmeniz gerekir. Süreç, tüm telefon modellerinde aynıdır ancak menüler arasındaki farklar nedeniyle, Android telefonu fabrika ayarlarına döndürme, markalara göre küçük farklar gösterebilir.

Adım adım Android telefonu fabrika ayarlarına döndürme

Yapmanız gereken ilk iş, ayarlar menüsüne gitmek. Birçok Android cihazda, üst bildirim gölgesini aşağı sürükleyerek ya da sağ üstteki küçük çark simgesine basarak bu menüye ulaşabilirsiniz.

  • Ayarlar menüsünde, “Yedekle ve sıfırla” seçeneğine dokunun.
  • Sıfırlama menüsüne girmek için, “Fabrika verilerine sıfırla” seçeneğine dokunun.

  • Bu esnada, bu işlemin telefonun dahili belleği dahil olmak üzere, tüm verileri sileceğini bildiren bir uyarı alacaksınız. PIN kodunuzu, şifrenizi ve etkinleştirdiyseniz, güvenlik kodunuzu girmenizi isteyen telefonda, bu aşamayı geride bırakınca “Telefonu sıfırla” butonuna dokunun.
  • Tüm verilerin silineceği konusunda bir uyarı daha gelecektir. İşlemi tamamlamak için ‘Her şeyi sil’ düğmesine basın.
  • Telefon yeniden başlayacak ve “silme” animasyonu görünecektir. Kısa bir süre içinde telefon kendisini son bir kez yeniden başlatacak ve sizi kurulum sürecinden yeniden geçirecektir.

Cihazın fabrika ayarlarına sıfırlanması, dahili hafızayı tamamen silecektir. Ancak SD kart verileri buna dahil olmayabilir. Bu durum cihazlar arasında farklılık gösterebilir. Cihazınızı satmayı ya da kullanımdan kaldırmayı düşünüyorsanız, önce SD kartı tamamen çıkarmanız ya da PC’de biçimlendirmeniz tavsiye edilir.

İşte, Android telefonları fabrika ayarına döndürmek bu kadar basit.