in

Apple CarKey uygulaması ile otomobil kilidi uzaktan açılabilecek

apple carkey

Apple CarKey uygulaması geliyor. Akıllı telefonların yapabildikleri ile günlük hayata dahil olma boyutları günden güne büyüyüp gelişiyor. Şimdilik bu entegrasyonlara kameralar, video oynatıcılar, bilgisayarlar ve cüzdanlar dahil olmuş durumda. Yakın zamanda ise bu listeye araba anahtarı eklenecek.

9to5Mac tarafından keşfedilen ve yakın zamanda beta versiyonu yayınlanmış olan iOS 13.4 versiyonunun programlama arayüzünde CarKey adlı bir uygulama bulunuyor. Günümüz anahtarlarına benzer bir işlev ile çalışacak gibi görünen CarKey, arabayı kilitleyip açabilecek. Hatta motoru çalıştırabilecek. Ayrıca iPhone ve Apple Watch ile de uyumlu olacak.

Programlama arayüzünde bulunan bazı metinler ise uygulamam Wallet uygulaması ile iç içe olacağını ve iki uygulamayı birbirine eşledikten sonra yüz tanımanın bir daha gerekmeyeceğini belirtiyor.

“Apple CarKey uygulamasını kullanmaya başlamak için, iPhone ya da Apple Watch‘u okuyucuya yaklaştır. Uygulama, Face ID gerekmeden otomatik olarak başlatılacak. Hızlı mod ayarlarını Wallet uygulamasından değiştirebilirsin.”

Bu metne göre, arabayı iPhone ya da Apple Watch kullanarak kilitleyip açmak mümkün olacak, üstelik şarjları bitmiş olsa bile.

arayüzde bulunan diğer metinlerin verdiği ipuçlarına göre ayrıca anahtarın başka kullanıcılar ile ortaklaşa kullanılabileceği de öngörülüyor. Apple cihazı içinde Wallet uygulaması olan ve anahtarların paylaşıldığı kişiler, aynı aracı kullanabilecek gibi görünüyor. Bu uygulamadan en çok aile üyelerinin yararlanması bekleniyor.

Uyarılar

Uygulamayı kullanabilmek için öncelikli olarak kullanılan otomobilin üreticisinin uygulamasının indirilmesi gerekiyor. Daha sonra telefon, aracın NFC okuyucusuna yaklaştırılıyor. Sonrasında ise Wallet uygulaması ile eşleştirilmesi gerekiyor. Tüm bunlar yapıldıktan sonra ise uygulama Apple Watch ile eşleşip ayrıca Apple Watch ile de kullanılabiliyor.

Göründüğü üzere, sistemde geliştirilmesi gereken konular mevcut. Öncelikle uygulama sadece NFC okuyucusu olan araçlar ile çalışıyor. Bu durum piyasadaki pek çok eski model arabayı liste dışı bırakıyor.

Ek olarak, Apple tarafından bu yeni özelliğe dair herhangi bir açıklama henüz yapılmadı. Bu yüzden uygulama hangi aşamada duyurulacak bilinmiyor. Fakat programlama arayüzünden edinilen bilgilere göre yakın bir tarihte duyurulması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Apple'ın 2014 lansmanı hakkında her şey