in ,

Apple cihazlara iOS 14 ve macOS 11 ile şifrelenmiş DNS desteği geliyor

Apple cihazlara iOS 14 ve macOS 11 ile şifrelenmiş DNS desteği geliyor
Apple şifrelenmiş DNS desteği

Apple cihazlar, iOS 14 ve macOS 11 ile şifrelenmiş DNS desteği kazanacak. Geçtiğimiz hafta düzenlediği WWDC 2020 etkinliğinde yeni iOS 14 ve macOS 11 güncellemelerini tanıtan Apple, bu güncellemelerle birlikte çok sayıda yeniliğe imza atıyor. Bu yenilikler arasında güvenliği bir üst seviyeye çıkaran şifrelenmiş DNS desteği de bulunuyor.

Dünyanın büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, geçtiğimiz hafta düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC 2020) sırasında çok sayıda yeniliği kullanıcılarının beğenisine sundu. Başta iOS olmak üzere macOS, watchOS, tvOS yazılımlarının yeni sürümlerini tanıtan dev şirket, önümüzdeki aylarda Apple kullanıcılarını önemli özelliklerin beklediğini duyurdu.

iOS 14 ve macOS 11 ile gelen Apple cihazlar için şifrelenmiş DNS desteği nasıl çalışacak?

Bu özelliklerden bir tanesi de iOS 14 ve macOS 11 Big Sur güncellemeleriyle birlikte gelecek olan şifrelenmiş DNS desteği. Buna göre Apple, yeni iOS 14 ve macOS 11 Big Sur güncellemelerini alan cihazlara şifrelenmiş DNS özelliği getirecek.

Bu yılın sonlarında kullanıma sunulacak güncellemelerle birlikte kullanıcılara, HTTPS üzerinden DNS (DoH) ve TLS üzerinden DNS (DoT) desteği sunulacak.

Şifrelenmiş DNS nedir?

Apple’ın iPhone ve Mac kullanıcılarına sunacağı şifrelenmiş DNS özelliği şu şekilde çalışır. Bir kullanıcı herhangi bir web sitesini ziyaret ettiğinde, karşı tarafın tarayıcıları kullanıcıya bir adet etki alan adı (DNS) gönderir. Bu işlem sonucu kullanıcının etki alan adları sorgulanır ve IP adresilerine çevrilir.

Normalde gerçekleşen bu sorgular şifrelenmez. Ve üçüncü taraflar, hatta internet servis sağlayıcıları (ISS) kullanıcıların çevrimiçi olarak ziyaret ettikleri web sitelerini görebilir. DoH ve DoT’ta ise web tarayıcılar ve uygulamalar kullanıcıların DNS adreslerini sorgulayabilir. Fakat bu adresler şifrelenmiş bir şekilde karşı tarafa iletilir. Bu sayede kullanıcıların gizliliği sağlanmış olur.

Geliştiriciler, DoH ve DoT kullanarak özel uygulamalar geliştirebilecek

Geliştiriciler de Apple’ın sağladığı şifrelenmiş DNS’den faydalanabilecek ve bu özellikle çalışan uygulamalar geliştirebilecekler. Konuyla ilgili sunumu yapan Apple yazılım mühendisi Tommy Pauly’e göre, geliştiriciler DoH veya DoT ayarlarını tüm işletim sistemine, tek tek uygulamalara veya bir uygulamanın belirlediği ağ isteklerine uygulamak için çeşitli özel uygulamalar oluşturabilecek.

Son olarak kullanılan ağ sağlayıcısı herhangi bir nedenle ağdaki şifrelenmiş DNS’yi engellemeye karar verirse, Apple, kullanıcıların cihazlarına bu ağ üzerinden erişilen web siteleri ve diğer sunucu adlarının izlenebileceği ve kaydedilebileceğini belirten bir mesaj gönderecek.

İlginizi çekebilir:  AMD Zen 2 mimarili Ryzen 3000XT işlemciler tanıtıldı