in

Apple, Spaces isimli VR girişimini satın aldı

Apple, Spaces isimli VR girişimini satın aldı
Apple, Spaces isimli VR girişimini satın aldı

Apple, NextVR’ın ardından Spaces isimli yeni bir VR girişimini daha satın aldı. Bu, Apple’ın bu yıl içerisinde gerçekleştirdiği sekizinci satın alma işlemi oldu.

Apple, sanal gerçeklik alanındaki yatırımlarını arttırıyor. Geçtiğimi aylarda NextVR isimli girişimi satın alarak büyük bir ses getiren şirket, şimdi başka bir VR girişimi olan Spaces’i satın aldı.

Protocol isimli sitede yer alan bilgilere göre, Spaces geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklama ile, ‘yeni bir yöne doğru ilerlediğini’ duyurdu. Aynı açıklamada ‘VR video konferans ürünümüze katılan kullanıcılarımıza ve ortaklarımıza ve konum tabanlı VR hizmetlerimizden keyif alan birçok kişiye teşekkür ederiz.’ İfadelerine yer verildi.

Bu açıklamalarla birlikte Apple’ın Spaces’i satın alacağı yönündeki iddialar doğrulanmış oldu. Protocol’de yer alan bilgilere göre Apple, Spaces ile hemen her konuda mutabakata vardır. Dev şirket böylelikle yeni bir VR girişimini daha bünyesine katmış oldu

VR girişimi Space, Apple tarafından alınan sekizinci şirket oldu

Apple, Space isimli VR girişimini satın alarak bu yıl içerisindeki sekizinci satın alma işlemini gerçekleştirmiş oldu. Sanal gerçeklik teknolojileri ile ilgili yatırımlarını arttıran dev şirket, bu yılın ilk aylarında NextVR isimli bir şirketi daha satın aldığını duyurmuştu. Canlı etkinlikler ve sporlar için sanal deneyimler yaratan bu şirket, Apple’a yaklaşık olarak 100 milyon dolara mal olmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cyanogen Google’ın dev teklifini reddetti

Apple Space ve NextVR haricinde, 2018 yılında artırılmış gerçeklik üreticisi Akonia Holographics’i, 2017 yılında ise artırılmış gerçeklik kulaklıkları üreten Vrvana isimli VR şirketlerini bünyesine katmıştı.

Apple tarafından satın alınan son VR şirketi Spaces ise 2016 yılında, DreamWorks Animation’dan ayrılan kişiler tarafından kuruldu. Belirli tema ve konuma dayalı sanal deneyimler oluşturmaya yönelik olarak kurulan bu şirket, PitchBook’un verilerine göre kısa zamanda 9.5 milyon dolar gibi bir yatırım aldı.

Koronavirüs salgınından oldukça büyük bir ölçüde etkilenen şirket, VR merkezlerini kapatmaya ve çalışanlarını işten çıkarmaya başlamıştı. Son dönemlerde zor günler yaşayan Spaces, nihai olarak Apple tarafından satın alındı.

Piyasa değeri 2 trilyon dolara ulaşan Apple, Spaces’i de bünyesine katarak, VR yani sanal gerçeklik ile ilgili yatırımlarını biraz daha artırmış oldu. Apple’ın Spaces’i tam olarak kaç milyon dolara satın aldığı henüz net olarak bilinmiyor. Söz konusu satın alma ile ilgili detayların önümüzdeki günlerde ortaya çıkması bekleniyor.