in

Apple, watchOS 7 ile Force Touch özelliğini kaldırıyor

watchOS 7 Force Touch özelliğini ortadan kaldırıyor
watchOS 7 Force Touch özelliğini ortadan kaldırıyor

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştiren WWDC 2020 etkinliğinde duyurulan watchOS 7, getirdiği pek çok özelliğinin yanı sıra, oldukça önemli bir özelliği de ortadan kaldırıyor. Tüm Apple Watch modellerinde bulunan Force Touch özelliği yeni Apple Watch 6 ile birlikte ortadan kalkıyor.

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden bir tanesi olan Apple, gelenseksel olarak düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC 2020) bu yılki ayağını da bu hafta içerisinde gerçekleştirdi. Çok sayıda Apple ürünü ile ilgili yeniliklere sahne olan etkinlikte, yeni iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7, tvOS 14 ve macOS Big Sur sürümleri kullanıcıların beğenilerine sunuldu.

Apple CEO’su Tim Cook tarafından sunulan tanıtım etkinliğinde daha pek çok yeni haber ve gelişme, teknoloji severlerle paylaşıldı. Apple, WWDC 2020’de yeni çıkaracağı ürünlerle ilgili pek fazla bilgi vermese de, tanıtılan yazılımlar Apple ürünlerinin geleceği hakkında çok sayıda bilgi verdi.

watchOS 7, Force Touch özelliğini ortadan kaldıracak

Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda tanıtılan yazılımlardan bir tanesi de, Apple Watch saatlerde kullanılan watchOS işletim sisteminin yeni sürümü watchOS 7 oldu. Apple, watchOS 7 ile birlikte gelecek çok sayıda özelliği, kullanıcılarla paylaştı. Bunlar arasında uyku takip özelliği, hareket izleme, el yıkama zamanlayıcısı gibi özellikler yer aldı.

watchOS 7, tüm bu özelliklerinin yanı sıra bazı özelliklerin de kullanımdan kalkmasına yol açacağa benziyor. Zira bugün ortaya çıkan bir bilgi, Apple’ın saat ürünlerinde Force Touch özelliğini kullanımdan kaldırmaya hazırlandığını gösteriyor. Şirket tarafından geliştiriciler için yayınlanan bir yönergede, Force Touch özelliği kullanan uygulamaların yeniden yapılandırılması gerektiği ifade ediliyor. Buna göre watchOS 7 Force Touch özelliğini ortadan kaldırıyor.

Apple Watch ürünleri için oldukça kullanışlı olarak görülen bu özelliğin, kullanımdan kalkması olumsuz bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Apple’ın bu hamlesi, önümüzdeki aylarda piyasaya sürülmesi beklenen Apple Watch 6’nın da Force Touch özelliğini desteklemediğini gösteriyor.

İlginizi çekebilir:  Samsung Galaxy Watch 3 tasarımı ve özellikleri belli oldu

Force Touch nedir?

Force Touch, pek çok Apple ürününde bulunan oldukça kullanışlı bir özelliktir. Bu özellik sayesinde, ekrana uyguladığınız basınca göre, sistem size farklı seçenekler sunar. Örneğin herhangi bir uygulamaya hafifçe dokunmanız o uygulamanın açılmasını sağlar. Daha sert uzun süreli bir dokunuş ise uygulama ile ilgili çeşitli menü ve seçeneklerin önünüze gelmesine imkan sunar.

Apple’ın saat ürünlerinde de yer alan bu özellik, önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak olan watchOS 7 sürümü ile birlikte kullanımdan kalkacak. Çok sayıda işlevi tek bir dokunuşla yapmanızı sağlayan Force Touch özelliği Apple Watch 6 cihazlarda da yer almayacak.