in

Apple, Intel’den neden vazgeçti?

Apple Intel’den neden vazgeçti
Apple Intel’den neden vazgeçti

Apple geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği WWDC 2020 etkinliğinde oldukça önemli bir değişiklik haberi paylaştı. Şirket, yeni bazı Mac modellerinde Intel yerine, kendi geliştirdiği ARM işlemcileri kullanacağını resmen duyurdu, peki Apple, Intel’den neden vazgeçti? İşte konuyla ilgili bazı teoriler.

Apple kendi geliştirdiği ARM işlemcilere geçti

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, geçtiğimiz günlerde düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC 2020) oldukça önemli bir yeniliği duyurdu. Yüz binlerce kişi tarafından merakla takip edilen etkinlikte, yeni Mac modellerinin bazılarında, şirketin kendi geliştirdiği ARM işlemcilere geçileceği açıklandı.

Amerika merkezli şirket, bu açıklamasıyla uzun bir süredir dillendirilen işlemci değişikliği iddialarını resmi bir şekilde doğrulamış oldu. Yeni işlemcilerin ilk olarak ne zaman ve hangi cihazlarla karşımıza çıkacağı ise açıklanmadı.

Konuyla ilgili söylentiler, ARM tabanlı ilk Mac’lerin, 2021 yılında piyasaya sürülmesi beklenen 13.3 inçlik Macbook Pro ile 24 inçlik iMac olacağına işaret ediyor. Apple’ın yeni çıkaracağı bazı diğer modellerde ise daha önceki gibi Intel marka işlemcileri kullanacağı ifade ediliyor.

Apple, Intel işlemcilerden neden vazgeçti?

Apple’ın WWDC 2020 etkinliğinde yaptığı bu açıklamda bir soruyu da beraberinde getirdi. Uzun bir süredir Intel marka işlemcileri kullanan Apple neden Intel’den vazgeçti? Bu soruya yanıt arayan teknoloji yorumcuları, oldukça tatmin edici birkaç cevap üzerinde birleşti.

Buna göre Apple’ın kendi işlemcilerini geliştirmesindeki en büyük sebep, dışa bağımlılığı en aza indirmek. Ve piyasaya sürülen cihazlar üzerindeki kontrolü maksimum seviyeye yükseltmek.

Apple’ın kendi geliştirdiği ARM işlemcilere geçmesi, bunun en önemli örneklerinden birini teşkil ediyor. Bu sayede Apple yonga seti tarafında Intel’e olan bağımlılığını tamamen sonlandırma yoluna giriyor. Böylelikle Apple ekosistemi içerisinde yer alan yabancı unsurların tamamen temizlenmesi hedefleniyor.

Apple Intelden neden vazgeçi sorusuna yanıt olabilecek cevaplardan bir tanesi de, verim ve performans ile ilgili. Buna göre Apple Intel marka işlemcilerden beklediği verimi ve performansı alamıyor ve sağlamak istediği uyumu bir türlü yakalayamıyordu.

Bu sebeple kendi işlemcilerini geliştirmeye karar veren şirket, bunda başarılı oldu. ARM ismi verilen bu işlemciler sayesinde hız, performans ve verim maksimum seviyeye ulaştı. Böylelikle kullanılan işlemci ile işletim sistemleri arasında oldukça iyi bir uyum yakalandı.

ARM işlemciler Intel’in yerini alabilecek mi?

Apple tarafından ARM işlemcilerle ilgili verilen performans bilgileri şu an için teoride kalıyor. ARM işlemcilerin pratikte nasıl bir performans sergileyeceği ise henüz bilinmiyor. Apple’ın tarafından geliştirilen ARM’nin, Intel’in yerini alıp alamayacağını bize zaman gösterecek.

İlginizi çekebilir:  Intel Skylake ile dizüstüler güçlenecek