in

Apple’ın Time Flies etkinliğinde tanıtacağı cihazlar ve yenilikler

Apple’ın Time Flies etkinliğinde tanıtacağı cihazlar ve yenilikler
Apple’ın Time Flies etkinliğinde tanıtacağı cihazlar ve yenilikler

Apple’ın bugünki Time Flies etkinliğinde tanıtacağı cihazlar arasında olması beklenen çok sayıda yeni ürün bulunuyor. Bunlar arasında Apple Watch 6, yeniden tasarlanmış bir iPad Air modeli, AirPods Studio ve AirTags ve iOS 14 ve iPadOS’ün yeni sürümleri de dahil olmak üzere çok sayıda yeni ürün ve hizmet bulunuyor.

Apple’ın 2020 yılının sonbaharında gerçekleştireceği ilk büyük etkinlik olacak olan Time Flies etkinliği, 15 Eylül Salı günü yani bugün düzenlenecek. Fakat bu yılki Eylül etkinliği, önceki yıllarda gerçekleştirilenlerden biraz daha farklı olacak.

Apple’ın Time Flies etkinliğinde tanıtacağı cihazlar arasında bu yıl yeni iPhone modelleri yer almayacak. Normalde Apple, Eylül aylarında gerçekleştirdiği etkinliklerde yeni iPhone modelleri hakkında detaylı bilgiler verir ve bu cihazları Eylül sonu gibi satışa sunardı. Fakat dev şirket bu yıl, koronavirüs salgınıyla da birlikte, bu alışkanlığında bir takım değişiklikler yapacak. Apple’ın da açıkladığı üzere yeni iPhone modelleri, Eylül sonlarında satışa sunulmayacak.

Apple Watch Series 6 ile birlikte uygun fiyatlı bir akıllı saat modeli gelebilir

Etkinlik ile ilgili yapılan isimlendirmeden de anlaşılacağı üzere, bu etkinlikte saatler ön plana çıkarılacak. Buna göre Apple’ın Time Flies etkinliğinde tanıtacağı cihazlar ardında yalnızca bir değil, en az iki adet akıllı saat modeli olacak. Bunlardan ilki, Apple Watch serisinin yeni üyesi Apple Watch Series 6 olacak.

Sızıntılara göre Apple bu yıl bir de uygun fiyatlı, daha düşük kalitede yeni bir akıllı saat modelini, teknoloji severlerle buluşturacak. Bu model, uygun fiyatlı iPhone SE modeli gibi, Apple Watch SE ismi ile gelecek.

Yeni Apple Watch Series 6, fitness ve sağlıkla ilgili çok sayıda yeni ve gelişmiş özellikle birlikte gelecek. Cihazda aynı zamanda watchOS 7 ile birlikte gelen uyku takip özelliği bulunacak. Uygun fiyatlı Apple Watch SE ise, diğer Apple Watch modelleri ile pek çok açıdan benzeşecek. Fakat yapı kalitesi düşürülerek, maliyetin de düşürülmesi amaçlanacak.

Yeniden tasarlanmış bir iPad Air

Bloomberg’in haberine göre, Apple’ın Time Flies etkinliğinde tanıtacağı cihazlar ardında bir de yeni bir iPad Air yer alacak. Bu model, iPad Pro’da olduğu gibi uçtan uca bir ekranla yeniden tasarlanacak. Böylece hali hazırda kalın üst ve alt çerçevelere ve Touch ID için bir düğmeye sahip olan mevcut iPad Air modellerinin büyük bir tasarım değişikliğine uğracağı anlamına geliyor.

Bir Twitter kullanıcısı tarafından sızdırılan görseller, yeni iPad Air modelinin sahip olabileceği özellikler hakkında detaylı bir bakış açısı sunuyor. Söz konusu görsellerde, Touch ID’nin, iPad Air’in üzerinde yer alan güç düğmesine taşındığı görülüyor. Şayet bu doğru çıkarsa, yeni tablet güç düğmesinde yerleşik biyometrik özelliklere sahip ilk iPad modeli olacak.

Aynı şekilde görsellerde yer alan şemalarda, yeni iPad Air’in, iPad Pro’daki gibi hareket tabanlı bir navigasyon sistemini benimseyebileceği anlaşılıyor. Kılavuzda ayrıca iPad Air’ın arkasında, iPad Pro’da olduğu gibi bir Smart Connector olduğu görülüyor. Bu da yeni iPad Air modelinin iPad Pro için tasarlanmış aksesuarlara bağlanabileceğine işaret ediyor.

Konuyla ilgil sızıntılar, yeni iPad Air’in iPad Pro’lar gibi Lightning bağlantı noktası yerine USB-C bağlantı noktasına sahip olacağını ve gücünü A14 yongalardan alacağını gösteriyor. Ye

iOS 14 ve iPadOS 14 sürümleri

Apple, Time Flies etkinliğinde yalnızca yeni cihazlara yer vermeyebilir. Bununla birlikte bazı abonelik paketlerini ve donanım güncellemelerini de yayınlayabilir. Dev şirket, normalde Eylül aynda tanıttığı yeni iPhone modelleri ile birlikte yeni iOS sürümlerini de yayınlardı. Fakat yukarıda da ifade ettiğimiz üzere Apple’ın Time Flies etkinliğinde tanıtacağı cihazlar arasında iPhone 12 modelinin yer alması beklenmiyor. Dolayısıyla iOS 14 ve iPadOS 14 güncellemelerinin yayınlanıp yayınlanmayacağı henüz net olarak bilinmiyor. Bununla birikte iPad Air’in tanıtılması bu güncellemelerin de yayınlanabileceği anlamına geliyor.

Yeni iOS 14 ve iPadOS 14, sürümleri, geçtiğimiz aylarda duyurulduğu üzere yeniden tasarlanmış bir Siri arayüzüne, Widget’lara, picture-in picture özelliğine, varsayılan e-posta ve tarayıcı uygulamalarını değiştirme ve Uygulama Arşivi gibi pek çok özelliğe sahip bulunuyor.

Yeni donanım ve abonelik paketleri

Apple One

Apple’ın Time Flies etkinliğinde tanıtacağı cihazlar ve donanımlar bunlarla sınırlı kalmayacak gibi görünüyor. Bloomberg tarafından verilen bilgilere göre dev şirket Apple One isimli yeni bir abonelik paketini de duyurmaya hazırlanıyor.

Konuyla ilgili raporlar Apple One isimini alacak yeni abonelik paketinin, Apple TV+, Apple Music, Apple News, Apple Arcade ve iCloud gibi çok sayıda premium servisi kapsayabileceğini gösteriyor. Apple’ın bugün gerçekleştireceği etkinlikte bu paketi açıklayıp açıklamayacağı henüz bilinmiyor. Fakat bazı işaretler, Apple’ın böyle bir oluşuma gittiği haberlerini destekliyor.

AirPods Studio

Apple, bugünki etkinlikte ilk kulak üstü kulaklık modeli olan AirPods Studio’yu da tanıtabilir. Söylentiler yeni kulaklık modelinin 349 dolar gibi bir fiyat etkileri ile satışa sunulabileceğini gösteriyor. Çok sayıda gelişmiş özellikle birlikte gelecek olan kulak üstü kulaklık modeli AirPods Studio’nun iki farklı renk seçeneğine sahip olacağı ifade ediliyor.

Apple AirTags

Apple’ın bu yıl içerisinde piyasaya sürmesi beklenen cihazlardan bir tanesi de yeni kablosuz takip cihazı AirTags olacak. iOS 13 güncellemesi ile ortaya çıkan bu cihaz, cüzdan ve anahtarlık gibi nesnelere takılacak. Bu sayede, kullanıcılar iPhone’ları üzerinden, kaybolan cihazlarını oldukça kolay bir şekilde bulabilecekler.

Apple AirTags’in normalde, geçtiğimiz aylarda düzenlenen Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC 2020) etkinliğinde tanıtılması bekleniyordu. Fakat Apple AirTags’in tanıtımını erteledi. İddialar AirTags’in bugünki Time Flies etkinliğinde tanıtılabileceğini gösteriyor.

Apple’ın Time Flies etkinliğinde tanıtacağı cihazlar ve diğer yenilikler bu şekilde. Söylentiler Apple’ın ARM tabanlı Mac’lerle ve yeni macOS Big Sur güncellemesi ile ilgili herhangi bir şey paylaşmayabileceğini gösteriyor. Bugün gerçekleştirilecek olan etkinliğin Türkiye saatiyle 20:00’da başlayacağı ifade ediliyor.