in

Apple Watch 6 çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri

Apple Watch 6 çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri
Apple Watch 6 çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri

Apple’ın dünkü WWDC 2020 konferansında watchOS işletim sisteminin yeni sürümü watchOS 7yi tanıtması, Apple Watch 6 ile ilgili çeşitli soruları da beraberinde getirdi. Biz de sizler için Apple Watch 6 akıllı saatin çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri ile ilgili bugüne kadar ortaya atılmış iddiaların tamamını bir araya getirdik.

Apple Watch 6 ne zaman çıkacak?

İlk Apple Watch dışındaki tüm yeni Apple Watch modelleri, yılın Eylül ayında piyasaya sürüldü. Bu sebeple, pek çok teknolojik yorumcusu Apple Watch 6 modelinin de Eylül ayında çıkmasını oldukça muhtemel görüyor. Apple Watch 6 çıkış tarihi ile ilgili dile getirilen günler arasında 8 Eylül ve 15 Eylül tarihleri zikrediliyor. Cihazın satışa sunulması ise genellikle tanıtım tarihinden 10 gün sonra gerçekleşiyor.

GÜNCELLEME: Apple Watch 6 tanıtıldı, işte Türkiye fiyatı ve özellikleri

COVID-19 salgınının, Apple tarafından takip edilen bu zaman çizelgesini etkileyip etkilemeyeceği konusu ise henüz belirsizliğini koruyor. Bazı kesimler iPhone 12 ve yeni Apple Watch 6’nın bu salgından ötürü daha geç tarihlerde piyasaya sürülebileceğini söylüyor.

Apple Watch 6 fiyatı

Apple Watch 6 fiyatı ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor. Fakat teknoloji yorumcuları, Apple Watch 6’nın da bir önceki model olan Apple Watch 5 gibi 400 dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip olacağını öngörüyor.

Apple Watch 6 ekran ve tasarımı

Apple Watch 6 ekranı ile ilgili çok sayıda söylenti bulunuyor. Bazı kesimler Apple Watch 6’nın da bir önceki model gibi OLED bir ekrana sahip olacağını iddia ediyor. Bununla birlikte ortaya atılan bir rapor yeni modelin microLED bir ekrana sahip olabileceğini gösteriyor.

microLED ekranın, OLED ekrana göre çok daha verimli çalıştığı ve daha az güç tükettiği ifade ediliyor. Bu da yeni Apple Watch 6 modelinin daha uzun bir pil ömrüne sahip olacağı anlamına geliyor.

Apple Watch 6 ekranı ile ilgili ortaya atılan iddialardan bir diğeri ise, ekrana Touch ID isimli parmak izi okuyucusunun eklenmesi. Buna göre kullanıcılar akıllı saatlerini biyometrik güvenlik ile koruyabilecekler.

Apple Watch 6’nın tasarım yönüyle önceki modellere çok benzeyeceği ifade ediliyor. Güvenilir analistler arasında görülen Jon Prosser tarafından atılan bir tweet de bu iddiayı doğruluyor.

Apple Watch 6 özellikleri

Apple Watch 6 ile birlikte gelecek en dikkat çekici özelliklerden bir tanesi uyku takip özelliği olacak. Hali hazırda üçüncü taraf uyku takip uygulamalarını destekleyen Apple Watch, yeni modelle birlikte kendi uygulamalarını kullanıcıların hizmetine sunacak.

Apple Watch 6 ile ilgili önemli yeniliklerden bir tanesi de watchOS 7 ile birlikte gelen Face Sharing özelliği. Bu özellik sayesinde kullanıcılar beğendikleri Apple Watch arayüzünü oldukça kolay bir şekilde indirip kullanabilecekler.

Apple Watch 6, sağlıkla ilgili çok sayıda yeni özelliğe de sahip olabilir. Atıl iddialara göre yeni Apple Watch modeli kandaki oksijen seviyesini izleyebilir, kalp atış hızını takip edebilir, kalbin tehlike oluşturacak düzeyde yavaşlaması üzerine kullanıcıları uyarabilir. Aynı şekilde kişinin panik atak geçirdiğini tespit edebilir ve kullanıcıya sağlıla ilgili tavsiyelerde bulunabilir.

Apple Watch 6 ile görebileceğimiz özelliklerden bir diğeri de, boğulma tehlikesini tespit edebilmesi. Ortaya atılan bir iddiaya göre Apple Watch 6, su ve tuzlu suyu algılayabilecek. Sahip olduğu özellikler sayesinde boğulma tehlikesini tespit edebilecek.

Bunun dışında yeni model oldukça hızlı ve yüksek performanslı bir yapıya sahip olacak. 50 metre su derinliğine dayanıklı olan cihaz, pek çok konuda şaşırtıcı özellikler sunacak.