Güvenlik

Avrupa Birliği, üye ülkelere 5G için marka yasağı önermiyor

Yazı:  | 

Avrupa Birliği, son dönemin önemli gündemi marka bazlı 5G yasağı için karar aldı. Avrupa Birliği’nin Huawei 5G ekipmanlarını yasaklayıp yasaklamayacağı da merak konusu olmaya başladı. Avrupa Birliği, üye ülkelere 5G şebekelerini kurarken oluşabilecek güvenlik risklerini azaltmak için talimat verdi. 5G alt yapısını hazırlarken Huawei ya da herhangi başka bir teknoloji şirketine ait ekipmanların kullanımına yasak getirilmesini önermediğini açıkladı.

Avrupa Birliği, marka bazlı 5G yasağı önermiyor ama tedbir sunacak

Thierry Breton, Pazartesi günü Paris’te düzenlenen bir basın konferansında, Avrupa Birliği’nin Ocak ayının sonuna doğru olası tehlikelere karşı tetikte olmak için alınması gereken tedbirleri sunacağını açıkladı. Breton’a göre, Avrupa Birliği’nin sunacağı öneriler arasında herhangi belirli bir şirketi hedef alan ciddi yasaklamalar yok.

Avrupa Birliği ülkeleri, geçtiğimiz ay milli güvenliği korumak için 5G alt yapısını ve kurulumunu oluştururken sadece güvenilir ortaklardan ekipman almaya karar vermişti. Ayrıca buralardan ekipman satın almadan önce o ülkenin kanunlarını da gözden geçireceklerini belirtmişlerdi.

Bu örnekte de görüldüğü gibi, Avrupa Birliği üye ülkelerine ne yapıp yapmaması gerektiğini söyleyemiyor, ancak üye ülkelere önerilerde bulunabiliyor.

Amerika Huawei’yi neden yasakladı?

Geçtiğimiz sene, ABD yetkilileri Avrupa’nın neredeyse her yerini ziyaret etti. Buralara yaptıkları ziyaretlerin hepsinde Avrupa Birliği’ne ve üye ülkelerine, ülke güvenliğine karşı bir tehdit unsuru olan Çinli şirketlerden telekomünikasyon ekipmanları ve servisleri almayı bırakmalarını söyledi. O zamandan beri Avrupa ülkeleri de hem ABD’den hem de Çin Hükümeti’nden istemedikleri bir geri dönüş almamak adına 5G şebekelerinin kurulumu ile ilgili konularda birbirleriyle koordineli bir şekilde hareket etmeye çalışıyorlar. Avrupa Birliği ve üye ülkeleri 5G yasaklamaları hakkında ne yapacak merakla bekleniyor.