in

Avrupa Birliği tüm telefonlara ortak şarj aleti istiyor

ortak şarj aleti

Avrupa Birliği Komisyonu, tüm telefonların ortak şarj aleti kullanabilmesini istiyor. Avrupa Birliği Komisyonu üyeleri, pazardaki her akıllı telefon için uygun olacak bir şarj etme ünitesi geliştirilmesini talep ettiler. Tüm akıllı telefonların, e-okuyucuların, tabletlerin ve diğer pek çok akıllı cihazın tek bir şarj ünitesinden şarj olması teknolojik atık oranının azalmasını da sağlıyor. Ayrıca bu atılım kullanıcının hayatını kolaylaştırmayı da amaçlıyor.

Ortak şarj aleti daha önce de gündeme gelmişti

2014 yılında, Avrupa Birliği Komisyonu’nun Radio Equipment yönergesi ile bu tarz bir ortak şarj ünitesi teklif edilmişti. Fakat teklif birtakım eksikliklerden dolayı reddedilmişti. 13 Ocak 2020 tarihinde yapılan görüşmeye göre, tüm cihazlar ile ilgili ortak bir şarj ünitesi yapma teklifinin oylamaya sunulmasına karar verildi. Bir sonraki aşamanın kararları ise bu oylama sonucuna göre alınacak.

Avrupa Birliği Komisyonu, telefonlar için standart şarj aleti ile ilgili olan düzenlemenin gerektiği gibi takip edilmediğini ve bu yüzden teknolojik atık sayısındaki azalmanın beklenen şekilde artmadığını belirtti. Kullanıcılar tarafından ise en çok Apple Lightning kablosu, USB 2.0 Micro B ve USB Type C kabloları kullanıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Apple WWDC 2015 8 Haziran’da başlayacak

Apple ortak şarj aletine karşı mı?

Geçtiğimiz sene Apple, tüm akıllı telefonlar için ortak bir şarj aletinin kötü bir fikir olduğunu belirtmiş ve böyle bir şarj aletinin çevreye zararlı olacağını açıklamıştı. Ayrıca ortak şarj aletinin yeni icatları da sekteye uğratacağını belirtmişti.

Apple’ın da dediği gibi, neredeyse 1 milyar Apple cihazı lightning kablosunu kullanıyor. Bu yüzden ortak bir şarj aletinin piyasaya sürülmesi, oldukça büyük bir teknolojik atığa neden olacak. Bu durum aynı zamanda kullanıcıların da rahatını bozacak gibi görünüyor.