Bosch otonom araçlar için 3D lidar sistemi tanıttı

Bosch yeni 3D lidar sistemi ile yolun üç boyutlu haritasını çıkartırken, algılayıcı maliyetini düşürerek otonom araçların gelişimini hızlandıracak. Lazer ile objeleri aydınlatarak nesnelerin mesafesini ölçen çözüm, kısa ve orta mesafede kullanılabiliyor. Şirket, ölçekleme kabiliyeti dolayısıyla rakiplerinin çözümlerinden uygun fiyatlı bir lidar geliştirdiğini belirtiyor.

Başlangıçta lidar algılayıcılar otomobillerin tavanına takılan hantal ve dönerek etrafı tarayan cihazlardı. Lidar üreticileri zamanla daha ufak ve aracın tamponu ya da ön farları gibi farklı konumlara takılabilen sağlam cihazlar yapmaya başladılar. Şu anda bu cihazların fiyatları ise düşük alımlarda 10 bin dolar civarındayken, seri üretim sonrası 200 dolar gibi bir seviyeye inmeleri hedefleniyor.

Bosch, geçtiğimiz ay ABD, San Jose’de robot taksi pilot programı başlatmıştı. Mercedes-Benz’in çatı şirketi Daimler ortaklığıyla başlayan program, 30 otonom Mercedes-Benz S-Class otomobil küçük bir çapta, güvenlik sürücüleri kontrolünde ve gündüz saatlerinde çalışıyor.

Bosch’un portföyünde lidarlara göre daha uygun fiyatlı olan radar algılayıcı da yer alıyor. Örneğin Bosch LRR4 radar algılayıcı, 250 metreye kadar mesafede 24 objeyi birbirinden bağımsız olarak tanımlayabiliyor, ancak tüm radar algılayıcıları gibi açısal algılamada lidar kadar başarılı değil. Radarlar algılama mesafelerinin uç kısmındaki nesnelerin görüşünü kaybedebiliyor ve birbirine yakın birkaç araç olduğunda bunları karıştırabiliyorlar.

Lidar şu anda General Motors, Ford ve Waymo gibi şirketlerin taşıtlarında kullanılıyor. Tesla ve Nissan, lidarı pahalı bulduğunu açıklıyor. Tesla kurucusu Elon Musk ise lidarı kendi taşıtlarında kullanmadıkları gibi lidar kullananları da “aptal” olmakla suçluyor. Tesla, radara ek olarak kamera ve yapay zeka yazılımı kullanarak taşıt tespitini geliştiriyor.

İLGİLİ YAZILAR

SON HABERLER

SON FORUM GÖNDERİLERİ