in

Chrome Daha Sonra Oku özelliği [Nasıl Kullanılır]

Chrome ‘daha sonra oku’ özelliği [Nasıl Kullanılır]

Chrome ‘daha sonra oku’ özelliği, yakın zamanda piyasaya sürülen Chrome 86 ile birlikte gelen bir özellik. Chrome’un yeni sürümü, biraz gizli de olsa, daha sonra oku özelliğini sundu.

Google Chrome’un bu ay başlarında kullanıcılara sunulan v86, klasik Microsoft Edge tarayıcısındaki eski “ayırma” işlevini ve Firefox’un mevcut Pocket entegrasyonunu anımsatan, gizli bir “Daha sonra oku” özelliği içeriyor.

Adından da anlaşılacağı üzere ‘daha sonra oku’ özelliği, kullanıcıların daha sonraki bir tarihte incelemek üzere bir sekmeyi kaydetmelerine izin veriyor.

Chrome ‘daha sonra oku’ özelliği nasıl etkinleştirilir?

Özellik varsayılan olarak sunulmuyor ancak kullanıcıların, bir Chrome bayrağını etkinleştirerek özelliği kullanabilmesi söz konusu.

Bunun için, tarayıcıda şu metni girmek gerekiyor:

chrome://flags/#read-later

Özellik etkinleştirildiğinde, Chrome sekmesi sağ tıklama menüsüne yeni bir seçenek eklenecektir.

Seçim yaptıktan sonra, sekme kapanır ve sekme bağlantısı, “okuma listesi” adlı yer imleri klasörüne eklenir.

Chrome yer imleri çubuğu etkinleştirilirse, bu klasöre yer imleri çubuğunun sağ tarafındaki “okuma listesi” adlı bir buton aracılığı ile erişilebilir.

Bir kere tıklandığında bir açılır liste, daha önce okunmuş olan sekmelerle birlikte, bir kenara ayrılmış tüm ilgili sekmeleri gösterir.

Daha sonra oku gibi özellikler, Google’ın Chrome’da sakladığı birçok gizli özellikten sadece biri.

Bayrakların arkasına gizlenmiş diğer kullanışlı Chrome özellikleri arasında, Firefox ve Opera’da bulunanlara benzer, gizli bir okuyucu modu da yer alıyor.