in

Çok sayıda Mac kullanıcısı, Netflix’i 4K izleyemeyecek

Bazı Mac kullanıcıları Netflix içeriklerini 4K izleyemiyecek

Netflix destek sayfasında yer alan bir bilgiye göre, 2018 öncesi Mac cihazlar üzerinden Netflix içeriklerini 4K izlemek mümkün olmayacak. Yaklaşan macOS Big Sur güncellemesi ile sunulacak bu imkan, 2018 yılı ve sonrasında üretilen T2 isimli güvenlik yongasına sahip Mac’lerde mümkün olacak.

Bilindiği üzere Apple, Mac işletim sisteminin yeni sürümü macOS Big Sur ile birlikte nihayet Netflix içeriklerini 4K HDR olarak izlemeye izin verecek. Fakat ne yazık ki bu izin yalnızca bazı Mac cihazlar için geçerli olacak.

Zira Netflix’in destek sayfasında yer alan bir bilgiye göre, yeni güncelleme sayesinde yalnızca T2 güvenlik yongasına sahip Mac’ler üzerinden Netflix içeriklerini 4K izlemek mümkün olacak. Yani yalnızca 2018 ve sonrasında üretilen bir Mac cihaza sahip kullanıcılar, 4K film ve dizi izleme imkanı yakalayacak.

Hangi Mac’ler 4K Netflix’e izin verecek?

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere 2018 yılı ve sonrasında üretilen ve Apple’ın T2 şeklinde isimlendirilen güvenlik yongasına yer verdiği Mac’lerde Netflix 4K olarak izlenebilecek. Bu özellikleri taşıyan Mac’leri şu şekilde sıralamak mümkün;

  • iMac (2020)
  • iMac Pro
  • Mac Pro (2019)
  • Mac mini (2018)
  • MacBook Air (2018 veya sonrası)
  • MacBook Pro (2018 veya sonrası)

Bir Mac’te T2 yongasının var olup olmadığına nasıl bakılır?

Şayet bir Mac kullanıcısıysanız, cihazınızda T2 yongasının olup olmadığını kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken aşağıdaki adımları takip etmek olacaktır.

  • İlk olarak ekranın sol üst köşesinde yer alan Apple menüsüne tıklayın ve Option tuşunu basılı tutun.
  • İlgili menünün ilk satırında Sistem Bilgileri şeklinde bir seçeceğin olduğunu göreceksiniz buna tıklayın.
  • Karşınıza bir pencere gelecek. Bu pencerenin sağ tarafında yer alan Denetleyici (Controller) seçeneğine tıklayın.
  • Şayet cihazınızda bir T2 yongası mevcutsa, bu size açık bir şekilde gösterilecektir. Şayet yoksa, ‘Bu bilgisayarda hiç Denetleyici aygıtı yok.’ Şeklinde bir yazı ile karşılaşacaksınız.

Apple 4K Netflix için neden T2 işlemci istiyor?

Bu bilgiden çok sayıda Mac kullanıcısının Netflix içeriklerini 4K olarak izleyemeyeceği anlaşılıyor. Apple’ın 4K çözünürlükte Netflix izlemek için neden böyle bir şart koştuğu net olarak bilinmiyor. Apple’ın en yeni iMac için hazıladığı sayfada yer verdiği bilgilere göre T2 çipi, HEVC videolarını, önceki nesle göre iki kat daha hızlı dönüştürüyor. Netflix’in yüksek çözünürlüklü videolar için HEVC kullanıp kullanmadığı da aynı şekilde belirsiz duruyor. Sonuç olarak, macOS Big Sur ile gelen bazı özelliklerin, tüm Mac kullanıcıları tarafından kullanılamayacağını ifade etmek gerekiyor.