in

Deezer inceleme: Türkiye’ye dönen müzik servisi nasıl?

Deezer inceleme: Türkiye'ye dönen müzik servisi nasıl?

Deezer inceleme ile Türkiye’ye dönen müzik dinleme (streaming) servisinin özellikleri, fiyat politikası ve müzik kataloğunu değerlendirdik.

Deezer nedir?

Deezer, dünyanın en büyük çevrimiçi müzik dinleme servisidir. Pek çok açıdan Spotify’e benzeyen bu platform 2007 yılında, Spotify’dan yalnızca 1 yıl sonra kurulmuştur. Deezer bünyesinde 56 milyon parça, podcast’lar, radyo istasyonlarından oluşan oldukça etkileyici ve kapsamlı bir dinleme kataloğu bulunmaktadır.

Deezer, kullanıcılarına sunduğu tüm bu imkanlara rağmen, henüz 16 milyon üyeye sahiptir. Bu sebepten ötürü, 271 milyon abonesi bulunan Spotify kadar popüler değildir. Fakat Deezer’i cazip hale getiren çok sayıda özellik bulunmaktadır ve bu özellikler sayesinde, her geçen gün büyümekte ve daha çok sayıda kullanıcıya ulaşmaktadır.

Deezer, Türk kullanıcılara da hitap etmektedir. Üstelik Türkiye için belirlenen fiyatlar, yurt dışındaki kullanıcılardan talep edilen ücrete göre oldukça uygundur.

Deezer abonelik ücreti ne kadar?

Spotify’ın en büyük rakiplerinden bir tanesi olan Deezer, Türkiye’ye oldukça uygun fiyatlarla girmiştir. Deezer ABD’dedeki kullanıcılarından aylık 9.9 dolar gibi bir ücret talep ederken, aynı abonelik paketi Türkiye’de yalnızca 17.99 TL’dir. Şayet Deezer Aile Paketi’ne geçmek isterseniz bu fiyatı çok daha uygun seviyelere çekebilirsiniz. 6 kişinin bulunduğu bir Deezer aile paketi üyeliğinin fiyatı yalnızca 26.99 TL’dir.

Deezer’in ücretsiz abonelik planları da mevcuttur. Fakat bu planlar içerisinde reklamsız çalma, sınırsız şarkı atlama, çevrimdışı mod gibi seçenekler bulunmamaktadır. Deezer’ı para ödemeden kullanmak isterseniz, oluşturduğunuz oynatma listelerini karışık olarak çalarak müzik dinleyebilirsiniz.

Son olarak Deezer, ilk defa üye olanlar için 3 aylık bir deneme süresi sunmaktadır. Yani bugün Deezer’a kayıt olarak, bu servisi 3 ay boyunca ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Deezer inceleme: Özellikleri

  • Basit ve kullanışlı arayüz

Deezer servisinin web, masaüstü ve mobil cihazlardaki arayüzü oldukça düzenli, temiz, basit ve kullanışlıdır. Yani Deezer’ın kullanımı oldukça kolaydır. Bu sebeple alışmak için herhangi bir çabaya veya zamana ihtiyaç yoktur.

Ayıca Deezer arka plan rengini kısmen de olsa özelleştirmek mümkündür. Kullanıcılar kendi zevk ve isteklerine göre arka planı beyaz veya karanlık yapabilmektedir. Deezer’ın tarayıcı ve web sürümlerinde yerleşim birebir aynıdır. Sol tarafta bulunan menüde, Müzik, Şovlar, Keşfet ve Favoriler gibi seçenekler bulunmaktadır.

Müzik bölümü genel olarak önerilen çalma listelerinin ve albümlerin bulunduğu sayfadır. Ekranın üst kısmında dinleme alışkanlıklarınıza göre hazırlanmış bir dizi karışım ve çalma listesi bulunmaktadır.

Şovlar bölümü, podcast ve radyo istasyonlarını bulacağınız bölümdür. Bu bölüm üzerinden Deezer üzerinden yayınlamış çok sayıda podcast’i dinleyebilir ve radyo istasyonlarının keyfini çıkarabilirsiniz.

Keşfet bölümü ise, adından da anlaşılabileceği üzere yeni müzikler keşfetmenize olanak sağlayan bölümdür. Bu bu bölümde farklı müzik türleri ve ruh halleri için oluşturulmuş çalma listeleri ve müzikler bulunmaktadır. Bu çalma listelerinden herhangi birine tıklayarak, yeni müziklere yelken açabilir ve belki de çok seveceğiniz müzikleri keşfetme olacağı yakalayabilirsiniz.

Deezer’ın Android ve iOS sürümlerinde ise arayüz biraz daha farklıdır. Mobil uygulamada Keşfet bölümü yerine Müzik ve Arama ekranları bulunmaktadır. Bu alanlar üzerinden, çeşitli müzik türlerine ve çalma listelerine ulaşabilmeniz mümkündür. Bununla birlikte mobil arayüz kullanımı da oldukça kolay ve basittir.

  • Sayısız çalma listesi

Deezer, aralarından seçim yapabilmeniz için size sayısız çalma listesi sunar. Bu listeler, ruh haline, müzik türüne, döneme veya sanatçılara göre hazırlanmıştır. Deezer’da hemen her konuda hazırlanmış sayısız çalma listesine ulaşabilirsiniz. Örneğin spor yapmaya gittiğinizde, egzersizler için hazırlanmış bir çalma listesini oynatabilir, romantik bir akşam yemeği için özel bir çalma listesini tercih edebilirsiniz.

Deezer inceleme: Türkiye'ye dönen müzik servisi nasıl?
Deezer inceleme: Türkiye’ye dönen müzik servisi nasıl?

Bu mükemmel listeler, Deezer servisini en cazip kılan özellikleri arasında yer almaktadır. Kimi zaman yapay zeka ile kimi zaman da insanlar tarafından oluşturulan bu listeler, size ayrıca yeni müzik keşfetme olanağı da sunacaktır. Deezer, söz konusu çalma listelerinin yanı sıra, kullanıcılarına haftalık keşif listesi de sunmaktadır. Her hafta değişen ve güncellenene bu listeler, farklı müziklere yelken açmanızı sağlayacaktır.

  • Zengin içerik

Deezer, dünyanın en büyük sesli içerik platformlarından biri olarak tanımlanıyor. Servis içerisinde 56 milyondan fazla müzik parçası, çok sayıda podcast ve radyo istasyonu yer alıyor. Bu da, aklınıza gelebilecek neredeyse her müziği Deezer’da bulabileceğiniz anlamına geliyor.

Deezer bu içerikleri, kullanıcının sahip olduğu abonelik paketine göre üç farklı kalitede sunuyor. Servisin reklam destekli ücretsiz abonelik paketine sahip olan kullanıcılar, müzikleri 128 kb /sn ile dinleyebiliyorlar. Deezer Premium kullanıcıları ise aylık 17.99 TL ödeyerek, müzikleri 329 kb / sn kalitesinde dinleme imkanı yakalıyorlar.

Deezer’a sonradan eklenen ve oldukça yüksek kaliteli sesler ile müzik dinleme imkanı sunan Deezer HiFi ise aylık 26.99 TL mukabilinde, 16 bit / kHZ müzik akışı sunuyor. Bu sayede kullanıcılar CD kalitesinde müzik dinleme olanağına sahip oluyorlar.

  • Yüksek kaliteli ses

Yukarıda da değindiğimiz üzere, Deezer HiFi isimli abonelik katmanı, kullanıcıların her türden ve ambiyanstan müziği oldukça yüksek bir ses ve kalitede dinleme imkanı sunuyor. Kullanıcıların bu ses kalitesini kayıtsız bir şekilde elde etmek için, bazı araçlara sahip olması gerekiyor.

Bunun yanı sıra Deezer 360 ismi verilen özellik sayesinde, 3D kalitesinde hazırlanmış müzikleri, Deezer özerinden dinlemek mümkün hale getiriyor. Bu, kullanıcılara, ilgili müzikleri stüdyodaymış gibi dinleme imkanı sunuyor. Yüksek kalitede müzik dinleme imkanı Deezer’ın en iyi özellikleri arasında yer alıyor.

  • Kapsamlı Destek

Deezer’ın hem Apple AirPlay, hem de Google Chromecat desteği bulunuyor. Bu sayede farklı cihazlar üzerinden de Deezer’ı kullanmak mümkün hale geliyor. Ayrıca Deezer’ı sesli bir şekilde kontrol etmek mümkün bulunuyor. Bu özellik hem Google Home hem Amazon Echo hem de Alexa ile uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Deezer inceleme: Sonuç

Deezer sunduğu özellikleri, ses kalitesi, uygun fiyatı, oldukça geniş arşivi ve oldukça kapsamlı cihaz desteği ile birlikte, kullanılabilecek en iyi çevrimiçi müzik servislerinden biridir. Sunduğu flow gibi kesintisiz müzik çalma özelliği ile benzerlerinden farklılaşan Deezer, bu alandaki az sayıdaki oyuncu içerisinde en güçlü adaylardan birisi.