in

PC için en iyi bellekler (2020)

2020 - En iyi bellekler listesi (PC için en iyi RAM'ler)
2020 - En iyi bellekler listesi (PC için en iyi RAM'ler)

En iyi bellekler (RAM’ler) listesi ile 2020 yılında masaüstü bilgisayarınızın performansını artırabileceğiniz donanımları bir araya getirdik.

Bilgisayarın işlemciden sonra en çok dikkat edilen parçalarından biri olan bellek, aynı anda çok sayıda uygulama çalıştırma, bir uygulamanın belirli işlevlerini yerine getirmesi gibi işleri kolaylaştırır.

RAM (bellek) nedir?

RAM, İngilizce’de ‘Rastgele Erişimli Bellek’ anlamına gelen ‘Random Access Memory’ kelimelerinin kısaltmasıdır. Bir bilgisayarın okuma-yazma yapabilen en temel ve en hızlı depolama birimi olan RAM, Türkçe’ye bellek olarak çevirilmiştir.

Günümüzde bilgisayarlar için geliştirilmiş çok fazla sayıda bellek markası ve modeli mevcuttur. Peki iyi bir PC için tercih edilmesi gereken ideal bellek (RAM) markaları ve modelleri hangileridir? İşte yüksek performanslı iyi bir PC oluşturmak için satın alınabileceğiniz en iyi bellek seçenekler.

En iyi bellekler (2020)

Şayet PC’niz için iyi bir bellek arayışındaysanız, aşağıdaki bellek modellerinden bir tanesini tercih edebilirsiniz. Sizin için oluşturduğumuz bu listede, 2020 yılında satın alabileceğiniz en iyi bellekleri bulabilirsiniz.

Corsair Vengeance LED 

En iyi bellekler 2020 (PC için en iyi RAM'ler)
Türü: DDR4 | Kapasite: 16 GB Kit (2 x 8 GB) | Hız: 3.200 MHz

Corsair Vengeance LED, en iyi RAM markası deyince akla gelen ilk isimlerden bir tanesidir. Kullanıcılarına mükemmel bir hız aşırtma (overclock) performansı sunan bu bellek, tüm kullanım amaçlarına uygundur. Kaliteli ısı dağıtıcılarıyla ısınmayı en az seviyeye indiren Corsair Vengeance LED, CL16 gecikme süresi, 3466 MHz hızı ile estetik olduğu kadar oldukça hızlıdır. Bu modelin tek kötü yanı ise diğer modellere kıyasla biraz pahalı olmasıdır.

G.Skill Trident Z RGB

En iyi bellekler 2020 (PC için en iyi RAM'ler)
Türü: DDR4 | Kapasite: 16 GB (2×8 GB) | Hız: 3.200 MHz

En iyi bellekler listemizin ikinci sırasında en iyi DDR4 RAM olarak bilinen G.Skill Trident Z RGB var. Mükemmel bir RGB aydınlatmasına sahip olan bu modelin hız aşırtma performansı da oldukça etkileyici. 4.266 MHz hıza kadar çıkabilen G.Skill Trident Z RGB, estetiğe önem veren kullanıcılar için oldukça ideal.

Kingston HyperX Predator

En iyi bellekler 2020 (PC için en iyi RAM'ler)
Türü: DDR4 | Kapasite: 8 GB, 16 GB | Hız: 4.600 MHz’e kadar

Kingston tarafından üretilen HyperX Predator, en iyi bellekler listemizde yer alması gereken oldukça iyi bir DDR3 bellektir. Kullanıcılarına oldukça iyi bir fiyatla oldukça mükemmel bir performans sunan bu modelin, hız aşırtma potansiyeli oldukça yüksektir. 4.600 MHz’e varan hız performansı sunan Kingston HyperX Predator düşük gecikme süresi ile de dikkat çekmektedir.

Kingston HyperX Fury

En iyi bellekler 2020 (PC için en iyi RAM'ler)
Türü: DDR4 | Kapasite: 4 GB, 8 GB, 16 GB, 32 GB | Hız: 3.733 MHz’e kadar

HyperX Fury, Kingston tarafından üretilen bir diğer bellektir. Düşük fiyatla oldukça yüksek bir performans sunan bu model, satın alınabilecek en iyi fiyat performans ürünlerinden bir tanesidir. Kingston HyperX Fury, sistem bileşenlerini mümkün olan en yüksek hızlara çıkarmaya çalışır. Diğer ürünlere nazaran biraz daha düşük bir hıza sahip olan bu ürün, fiyatı ile en iyi bellekler arasında yer almayı hak etmektedir.

Corsair Dominator Platinum RGB

Türü: DDR4 | Kapasite: 16 GB (2 x 8 GB) | Hız: 3.000 MHz

Şayet fiyat konusunda herhangi probleminiz yoksa ve olabilecek en iyi performansı sağlayacak RAM’i arıyorsanız, Corsair Dominator Platinum RGB sizin için oldukça iyi bir seçim olabilir. DDR4 sınıfında yer alan bu ürünün tek kötü yanı ise Ryzen ile uyumlu olmaması.

HyperX Fury RGB 3.733MHz

Türü: DDR4 | Kapasite: 16 GB (2×8 GB) | Hız: 3.733 MHz

HyperX Fury RGB, en yüksek frekanslı, harika bir RGB bellektir. Oyun amaçlı kullanıcılara hitap eden bu bellek, kızılötesi senkronizasyon teknolojisi ile donatılmıştır. Cazip fiyatlarla satışa sunulan bu ürün, en iyi bellekler arasında yer almayı hak etmektedir.

7. G.Skill Trident Z RGB DC

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  PC’de PlayStation Now nasıl kullanılır?
Türü: DDR4 | Kapasite: 64 GB (2×32 GB) | Hız: 3.200 MHz

G.Skill Trident Z RGB DC en iyi çift kapasiteli bellektir. Mükemmel bir yapı kalitesine sahip olan bu bu bellek, çubuk başına 32 GB kapasite sunmaktadır. Özellikle bir oyun bilgisayarı oluşturmak isteyen kullanıcılara göz kırpan G.Skill Trident Z RGB DC, satın alınabilecek en iyi RAM modellerinden bir tanesidir.

8. Adata Spectrix D80

Türü: DDR4 | Kapasite: 16 GB (2×8 GB), 32 (2×16 GB) | Hız: 4.133 MHz’e kadar

Adata Spectrix D80, tamamen oyun kullanıcılarına yönelik olarak geliştirilmiş bir bellektir. Harika bir görünüme sahip olan bu bellek modeli, dört DIMM yapılandırmalarında çok iyi bir performans gösterir. Oldukça hızlı bir Ram olan Adata Spectrix D80, satın alınabilecek en iyi belleklerden bir tanesidir.

9. G.Skill TridentZ Royal

Türü: DDR4 | Kapasite: 32 GB (4×8 GB) | Hız: 3.600 MHz

En iyi RGB RAM modeli olarak gösterilen G.Skill TridentZ Royal, mükemmel görüntüsü ile, oyun kullanıcılarına hitap eden bir diğer bellek modelidir. DDR4 RAM sınıfı içerisinde yer alan bu model, oldukça iyi bir performans deneyimi sunmaktadır. G.Skill TridentZ Royal’in tek kötü yanı biraz pahalı olmasıdır.

10. Corsair Vengeance LPX

Türü: DDR4 | Kapasite: 16 GB (2 x 8 GB) | Hız: 3.200 MHz

Corsair Vengeance LPX, fiyat performans odaklı bellek modellerinden bir tanesidir. DDR4 sınıfı bellekler arasında yer alan bu model, kullanıcılarına harika bir performans sunmaktadır.