in

En iyi Facebook eklentileri [Liste]

En iyi Facebook eklentileri [Liste]

Popüler sosyal ağda yaşadığınız deneyimi iyileştirmek için en iyi Facebook eklentileri, birçok konuda size yardımcı olacak özellikler sunuyor.

Facebook’a mobil cihaz yerine bir bilgisayardan giriyorsanız, masaüstü Facebook deneyimini iyileştirmenin en iyi yolu Facebook eklentileri. Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi tarayıcılar, birtakım özellikler eklemenin yanı sıra, istenmeyen bazı öğeleri kaldırarak Facebook ile etkileşim şeklinizi değiştiriyor.

Şimdi gelelim, Facebook’ta çok daha iyi zaman geçirmenizi sağlayacak harika eklentilere…

En iyi Facebook eklentileri: Social Fixer

Facebook eklentileri arasında Social Fixer, en popüler ve en kapsamlı çözüm olarak biliniyor. Eklenti, Facebook’u daha keyifli bir yer haline getirecek kapsamlı bir özellik listesine sahip.

Eklentinin en önemli araçlarından bazıları sponsorlu gönderileri kapatma ya da haber akışınızdaki en yeni gönderileri ilk önce görmenin yolunu sunması. Eklentinin aynı zamanda bir haber akışı filtresi ve biri sizinle arkadaşlıktan çıktığında size haber verecek bir arkadaş yöneticisi var.

Facebook’un 2020 yılı öncesi tasarımını kullanmak için bile Social Fixer’ı kullanabilirsiniz. Eklenti, sitenin güncel tasarımı yerine eski düzenini sunar.

Social Fixer, Google Chrome’da kullanılabiliyor.

F.B. Purity

En iyi Facebook eklentileri arasında yer alan F.B. Purity, Social Fixer gibi bir tarayıcıda, Facebook anasayfasında birçok özelliği değiştirebilen önemli bir araçtır.

Eklentinin en önemli özellikleri arasında reklamları gizleme, ilgili gönderileri gizleme, yaklaşan etkinlileri gizleme ve önerilen oyunları gizleme yer alıyor. Ayrıca eski Facebook tasarımına dönmek için ve videoların otomatik oynatılmasını kapatmak için de F.B. Purity kullanabilirsiniz.

F.B. Purity eklentisi, Firefox, Chrome, Edge, Safari ve Opera’da kullanılabiliyor.

Facebook Demetricator

Bazı araştırmalar, Facebook’taki gönderilerimizin aldığı beğeni ve paylaşımların sayısı ile öz değerimizi ölçtüğümüzü gösteriyor. Facebook Demetricator, gönderilerin beğeni ve paylaşımlarını ana sayfadan gizleyen bir eklenti. Bu eklenti ile, 89 kişi beğendi gibi ifadeler yerine, “bunun gibi kişiler” iletisi görebilirsiniz.

Eklenti Firefox, Chrome, Safari, Edge ve Opera’da kullanılabiliyor.

Privacy Badger

Facebook kullanıcıları hakkında ciddi düzeyde veri toplandığı bir sır değil. Facebook’un gizliliğinizi ihlal ettiği birçok durum olabilir ve bundan rahatsız olanların sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle Cambridge Analytica skandalının ardından “deleteFacebook” kampanyası gündeme gelmişti.

Facebook’un bu takibi yapmasını engellemek istiyorsanız, Privacy Bader eklentisine göz atabilirsiniz. Electronic Frontier Foundation’ın (EFF) resmi bir uzantısı olan eklenti, üçüncü taraf reklamcıların hakkınızda bilgi toplamasını engeller, buna Facebook da dahil.

İnternette hakkınızda veri toplanması gibi çok önemli bir sorunu çözen Privayc Badger, en iyi Facebook eklentileri içinde.

Eklenti Chrome, Firefox, Edge ve Opera’da kullanılabiliyor.

Seen Blocker for Facebook

Görüldü kavramı, internet mesajlaşma uygulamalarında en çok can sıkan konular arasında. Facebook ya da WhatsApp’ta gönderilen bir mesajı okuduğunuzda, gönderen kişi bir bildirimle mesajınızı okuduğunuz bilecek.

Bunun olmasını önlemek için, Seen Blocker eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti, konuştuğunuz kişi “mesaj okundu” bildirimini görmeden Facebook mesajlarını okumanıza izin verir.

Eklenti sadece Firefox için kullanılabilir.

Photo Zoom for Facebook

Bir Facebook akışını her kaydırdığınızda, fotoğrafların ekranda küçüldüğünün farkına varacaksınız. Bu durum sadece Facebook’a özgü değil. Tüm sosyal ağlar bu yaklaşıma sahip ve kısmen veri kaydetmeye yardımcı olmak için kullanılıyor.

Facebook’ta bir fotoğrafı tam boyutu ile görmek istiyorsanız üzerine tıklamanız gerekir. Çok sayıda fotoğraf incelemeniz gereken anlarda bu durum can sıkıcı olabilir. Photo Zoom for Facebook, tıklama ihtiyacını ortadan kaldırır. Eklentiyi yükledikten sonra, haber kaynağındaki bir fotoğrafın üzerine imleci getirmeniz, tam boyutlu görüntüleme için yeterli olacaktır.

Photo Zoom eklentisi, Chrome, Firefox ve Safari için kullanılabilir.

Friends Feed

Facebook’un ilk yıllarını hatırlayacak olursanız, haber akışının ne kadar eğlenceli olduğunu hatırlarsınız. Bu durum maalesef artık eskisi gibi değil. Ana akışınız ilginizi çekmeyen gönderlerle tıkanan ya da bir şirketin görmeniz için ciddi paralar ödediği reklamı ile dolmuş bir halde. Friends Feed eklentisi sizi bu can sıkıcı gönderilerden kurtarıyor. Göreceğiniz tek içerik, arkadaşlarınız ya da aktif olarak takip ettiğiniz arkadaşlarınızın gönderileri oluyor.

Eklenti sadece Chrome ve Safari’de kullanılabilir.

Friend Convert

Büyük bir Facebook grubunun yöneticisiyseniz, Friend Convert en iyi Facebook eklentileri arasında yer alıyor. Eklenti, bir gruba toplu olarak arkadaşlarınızı eklemenize izin veriyor. Aynı şekilde, gruptan belli kişileri toplu çıkarmanızı da sağlıyor.

Eklenti sadece Chrome’da kullanılabilir.

Multiple Tools for Facebook

Facebook profilinizi, sayfanızı ya da grubunuzu yönetmek yoğun emek gerektiren bir görev olabilir. Birçok işletme, bitmeyen mesajlar ve taleplerden ötürü, profesyonel bir ekip ile çalışıyor. Çoklu araçlar adlı bu eklenti, otomasyon konusunda uzmanlaşmış bir Facebook eklentisi.

Gönderiler, mesaj indirme, gelen ve giden arkadaşlar, grup istekleri için gizlilik ayarlarını otomatikleştirme gibi özellikler sunan eklenti, çok yönlü bir gösterge panosuna sahip. Eklentiyi mesajlardaki “görüldü” bildirimini engellemek, mesaj iletildi işaretini engellemek ve hatta arkadaşlarınızın hangi gruplara katıldığını öğrenmek için de kullanabilirsiniz.

Not: Unutmayın ki, bir Facebook hesabınız olsun istemiyorsanız, Messenger’ı Facebook olmadan da kullanabilirsiniz.

Eklenti sadece Chrome’da kullanılabilir.

Image Cleaner

Facebook, fotoğraflarınızı silme konusunda size çok kullanışlı bir yapı sunmuyor. Sonuç olarak, eski fotoğrafları toplu olarak silmenin bir yolu yok.

Elbette fotoğrafları ayrı ayrı silebilirsiniz ancak bu uğraştırıcı bir eylem. Toplu bir temizlik istiyorsanız, Facebook için bunun en çıkar yolu hesabınızı tamamen silmek.

Image Cleaner eklentisi bu sorunu çözüyor. Fotoğrafları, albümleri ve videoları tek bir tıklama ile silebilirsiniz. Onay ekranı gelmeden bunu yapmak bir rüya gibi gelebilir. Aynı zamanda eklenti, birden fazla görsel silebilmeniz için ortam öğelerine bir onay kutusu ekler.

Eklenti sadece Chrome’da kullanılabilir.

Facebook bu özellikleri dahil edecek mi, bilinmiyor. Bu işlevleri kullanmak için üçüncü taraf uzantılara başvurmak biraz üzücü. Umarız ki Facebook bu ihtiyaçları görür ve buna uygun güncellemelerle, kullanıcı deneyimini iyileştirir. Ancak o gün gelene kadar, çözüm en iyi Facebook eklentileri listesinde.