in

Facebook, mobil uygulamasına eklediği karanlık mod özelliğini herkese açık bir şekilde test ediyor

Facebook karanlık mod özelliği mobil uygulamalara geldi

Facebook karanlık mod özelliği nihayet mobil uygulamalara da ekleniyor. Bir süre önce web sürümünde kullanıma sunulan özellik artık iOS ve Android uygulamalarında da herkese açık bir şekilde test ediliyor.

Karanlık mod özelliği yaygınlık kazanmaya devam ediyor. Apple ve Google da dahil olmak üzere pek çok büyük şirketin iştirak ettiği bu akımda bundan bir kaç ay önce Facebook da katılmış ve web sürümüne bir karanlık mod seçeneği eklemişti.

Son haberler,  Facebook’un, bu özellikle ilgili çalışmalarını daha da ileri noktaya taşımayı düşündüğünü gösteriyor. Zira dev platform, karanlık mod seçeneğini mobil uygulamalarında da test etmeye başlamış görünüyor. Üstelik bu testler yalnızca kısıtlı bir kullanıcı sayısı ile değil, herkese açık bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Yani Facebook kullanıcıları bundan sonra, iOS veya Android işletim sistemi ile çalışan mobil cihazlarıda karanlık mod özelliğini kullanabilecekler. Dileyenler bu özelliği oldukça kolay bir şekilde aktif edebilecek. Veya istedikleri zaman devre dışı bırakabilecekler.

iOS ve Android’de Facebook karanlık mod özelliği nasıl açılır?

iPhone yani iOS veya Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi Android işletim sistemli telefonunuzda, karanlık mod özelliğini oldukça kolay bir şekilde açabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, menü simgesine dokunmak ve Ayarlar ile Gizlilik seçeneklerinin altında yer alan Karanlık Mod seçeneğine dokunmaktır.

Bu adımları takip ettikten sonra telefonunuzdaki Facebook uygulaması otomatik olarak karanlık mo, koyu mod veya bir diğer deyimle gece moduna geçirilecek ve ekran kara kaplı, siyah arka planlı bir hale dönüştürülecektir.

Bugün itibari ile herkese açık bir şekilde test edilen bu özellik, Messenger gibi yardımcı uygulamalarda 2019 yılından bu yana mevcut. Facebook için ise ilk olarak Mart ayında, masaüstü sürümde kullanıma sunulmuştu. Karanlık mod özelliğinin mobil platformlara gelmesi ise biraz daha geç bir tarihte oldu. Facebook, nihayet bu özelliği Android ve iOS platformlarda test etmeye başladı. Anlaşılan o ki, Facebook ana uygulamasına bu özelliği getirmek için biraz daha dikkatli davranmayı seçti. Ve tüm kontrolleri sağladıktan sonra kullanıma sunmaya karar verdi.