in

Excel’de yüzde artış hesaplama [Nasıl Yapılır]

Excel’de yüzde artış hesaplama [Nasıl Yapılır]

Excel’de yüzde artış hesaplama, bazı durumlarda hesaplamamızın şart olduğu önemli bir veriyi görmemizi sağlar. Excel’de yüzdeleri kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Örneğin bir verginin aylar içindeki değişimini, bir arabanın fiyatının aylara göre artış yüzdesini kolay bir formül ile elde edebilirsiniz. Nasıl yapacağınızı anlattık.

Adım adım Excel’de yüzde artış hesaplama

Başlamak için, bir değerin diğerine göre artışını yüzde olarak hesaplayacağınız iki başlık belirlemelisiniz. Örnek olarak aşağıda, bir ürünün satışlarındaki artış yüzdesini, geçen aydan bu aya görmek istiyoruz. Aşağıdaki görüntüde, geçen ayın satışı için B3 hücresine 430 değerini yazdık, bu ayın satış değeri içinse C3’e 545 satışını yazdık.

Farkı yüzde olarak hesaplamak için, matematikten aşina olduğumuz yüzde formülü, Excel dilinde yazıyoruz. Yani bu ayın değerini geçen ayın değerinden çıkarıp, bu ayın değerine bölüyoruz.

Bu durumda formül şu şekilde: =(C3-B3)/B3

Formülün çıkarma kısmının etrafındaki parantezler önemlidir ve yanlış hesap yapılmasını engeller.

Sonucu yüzde olarak biçimlendirmek için, “Giriş” sekmesindeki “Sayı” bölümünde, “Yüzde stili” butonunu tıklayın.

Artışın yüzde 27 olduğunu görüyoruz. Yüzde negatif bir değer ortaya çıkarsa, bu da satışların azaldığını gösterir.

Bir değeri belli bir yüzdede artırma

Excel’de yüzde artış hesaplama dışında, dilerseniz aynı mantıktan yola çıkarak bir değeri belli bir yüzde oranında artırabilirsiniz. Bu örnekte, bir ürünün fiyatını yüzde 5 ile artırmak istiyoruz. Bunun için, ürün fiyatını 1,05 ile çarpmamız gerekir. Yüzde 3 artırmak isterseniz, 1,03 ile çarpabilirsiniz.

=B3*1,05

Bu formüller, yüzde artırmanın matematikteki basit formüllerinin Excel formudur. Yüzde 20’lik bir artış için bir hücreyi 1,2 ile çarpabilir, yüzde 15’lik bir artış için hücreyi 1,15 ile çarpabilirsiniz.