in

Facebook AR gözlük geliştirme projesi Project Aria’yı duyurdu

Facebook Project Aria ile AR gözlükleri üretecek
Facebook Project Aria ile AR gözlükleri üretecek

Facebook, Project Aria ile giyebilir artırılmış gerçeklik (AR) gözlükleri geliştireceğini resmen duyurdu. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Project Aria, AR gözlük ekosisteminin daha geliştirilmesini sağlayan bir test ortamı görevi görecek.

Bilindiği üzere Facebook, bir süredir giyilebilir artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) teknolojilerine yönelik yatırımlar yapıyor. Bu kapsamda çok sayıda adım atan dev şirket, son olarak yeni bir AR gözlük projesi üzerinde çalıştığını duyurdu.

Giyilebilir bir artırılmış gerçeklik cihazı oluşturmaya odaklanan bu proje, Project Aria ismini taşıyor. Facebook tarafından verilen bilgilere göre, proje kapsamında geliştirilen gözlüklerin test aşaması yakında başlıyor. Facebook’un Project Aria’ya ait prototipleri, çok yakın bir zamanda şirket çalışanlarına sunacağı ifade ediliyor.

Project Aria kapsamında geliştirilen cihazlar, bir AR akıllı gözlük olmaktan çok, bir sensör dizisi olarak tanımlanıyor. Project Aria’nın, Facebook’un geçen yılki konferansta duyurduğu ve şirketin gelecekteki AR ürünleri için mekansal bilgi işleminin anahtarı olan gerçeklik haritalama teknolojisi olarak kullanacağı Live Maps’e dayanacağı ifade ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Facebook KOBİ yardımı nasıl alınır?

Facebook Project Aria ile AR gözlükleri üretecek

Facebook, AR gözlükleri ile ilgili herhangi bir gerçek ürünü halka arz etmeden önce, katedilmesi gereken uzun bir yolun olduğunun farkında. Bu yüzden Facebook Reality Labs Başkanı Andrew Bosworth, Project Aria’yı AR çalışmalarının öncüsü olarak nitelendiriyor.

Facebook, Google Glass’ın karşılaştığı sayısız zorluk ve nihayetinde rafa kaldırılması nedeniyle, Project Aria ile ilgili çalışmalarını oldukça büyük bir hassasiyetle ilerletiyor. Şirketin, yeni AR gözlüklerini uzun bir sürecin ardında halka arz etmesi bekleniyor.

Facebook Project Aria için Ray-Ban ile ortaklık kuracak

Facebook, AR gözlüklerini üretmek için Ray-Ban da dahil olmak üzere çok sayıda güneş gözlüğü markasının sahibi konumunda bulunan Luxottica ile ortaklık kuracak. Buna göre Ray-Ban Facebook’un artırılmış gerçeklik gözlüklerini sunan ilk Luxottica markası olacak.

Project Aria, şu an için nihai hedeflerinin çok gerisinde olsa da, yakın bir gelecekte halka arz edilecek. İddialara göre Facebook Project Aria AR gözlükleri, Microsoft’un HoloLens’inden daha çok Snapchat’in Spectacles isimli gözlüklerine benceyecek. Muhtemelen çok yakın bir gelecek de aralarında Facebook’un da bulunduğu çok sayıda şirket tarafından üretilecek olan AR gözlükler ile karşılaşmaya başlayacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TikTok kullanıcıları Instagram Reels’e geçmeyi düşünmüyor