in

Facebook, kendi bulut oyun servisini duyurdu

Facebook bulut oyun servisini duyurdu

Facebook, yeni bulut tabanlı oyun servisini duyurdu. Beta testleri devam eden serviste şu an için 5 adet oyun bulunuyor. Facebook Gaming’in bir parçası olan hizmet, Microsoft xCloud ve Google Stadia gibi bulut oyun servislerinin aksine tamamen ücretsiz bir şekilde sunuluyor.

Bulut oyun servislerinin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Google, NVIDIA, Amazon ve Microsoft gibi dev şirketlerin ardından Facebook da bulut oyun hizmeti vermeye hazırlanıyor. Facebook tarafından sunulacak olan hizmet her ne kadar Google Stadia ve Microsoft xCloud gibi servislerden biraz farklı olsa da, oyun sektörü açısından büyük bir önem arz ediyor.

Facebook’un bulut oyun hizmetini, diğer servislerden ayıran bir husus daha bulunuyor. Dev şirket, söz konusu servisin tamamen ücretsiz olduğunu ifade ediyor. Verilen bilgilere göre Facebook Gaming çatısı altında bulunan oyun servisinin beta testleri henüz devam ediyor. Sınırlı sayıdaki Facebook kullanıcısına sunulan hizmetin önümüzdeki günlerde tüm kullanıcıların kullanımına açılması bekleniyor.

Facebook bulut oyun servisinde bulunan oyunlar

Facebook bulut oyun servisini duyurdu

Facebook’un bulut oyun servisi, ilk etapta 5 farklı oyun ile yayın hayatına başlıyor. Halihazırda 200 binden fazla kullanıcısı bulunan serviste yer alan oyunlar arasında, mobil cihazlardan tanıdığımız Asphalt 9: Legends gibi büyük oyunlar da bulunuyor. Facebook üzerinden oynanabilecek oyunlar şu şekilde sıralanıyor

  • Asphalt 9: Legends
  • PGA TOUR Golf Shootout
  • Solitaire: Arthur’s Tale
  • Mobile Legends: Adventure

Facebook Oyun Girişimleri Başkan Yardımcısı Jason Rubin, yeni serviste yer alacak oyunların, Instant Games’deki gibi hafif oyunlardan ibaret olmayacağını ifade ediyor. Rubin, “Bir ekosistemin parçası olmaya çalışıyoruz. İnsanların, nerede isterlerse orada oynayabilmelerini sağlıyoruz. Daha hafif bir deneyimle başladığımız için çok mutluyuz. Yükleme süreci sadece bir tıktan oluşuyor” ifadelerini kullanıyor.

Facebook gibi milyarlarca kullanıcısı bulunan bir sosyal medya devinin bulut oyun sektörüne girmesi, oyun piyasası açısından oldukça büyük bir öneme sahip bulunuyor. Zira dev platform tarafından sunulan ve HTML5 tabanlı oyunlardan bir araya gelen Instant Games servisinin 350 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Yalnızca Android ve web kullanıcılarına sunulacak

Facebook da, Microsoft ve diğer rakipleri gibi yeni bulut oyun servisini iOS ekosistemine dahil edemiyor. Yani söz konusu servisi iPhone ve iPad gibi cihazlar üzerinden oynamak şu an için mümkün görünmüyor. Apple’ın App Store için belirlediği şartlar, dev şirketlerin önünde büyük bir engel olarak duruyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde Microsoft, yaptığı bir açıklama ile, Apple’ın bu tutumunu eleştirmiş ve tüketiciler için oldukça götü bir deneyim olarak nitelendirmişti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Facebook Oyun Girişimleri Başkan Yardımcısı Jason Rubin, paylaştığı bir blog gönderisinde, “Apple’ın yeni bulut oyunları politikasına rağmen, App Store’a giriş yapmanın uygun bir yolu olup olmadığını bilmiyoruz.” İfadelerini kullandı. Bu Facebook’un bir tarayıcı üzerinden bulut oyun hizmetini sunabileceğine bir işaret olarak görülüyor.

Facebook’un yeni servisinin şu an için yalnızca Android ve web üzerinden kullanıcılarla buluşacağı ifade ediliyor. Verilen bilgilere göre Facebook, TV üzerinden de oyun hizmeti sunmanın iyi bir fikir olduğunu düşünüyor.