in

Apple, xCloud ve Stadia gibi bulut oyun servislerinin App Store yönergelerini ihlal ettiğini açıkladı

Microsoft xCloud iOS cihazlara gelmeyecek
Microsoft xCloud iOS cihazlara gelmeyecek

Apple, yaptığı resmi bir açıklama ile Microsoft xCloud ve Google Stadia gibi bulut oyun servislerinin App Store yönergelerini ihlal ettiğini açıkladı. Buna göre önümüzdeki günlerden itibaren Android telefonlarda kullanılabilecek bulut oyun servislerinin hiç birine iOS cihazlar üzerinden erişmek mümkün olmayacak.

Bilindiği üzere Microsoft’un yeni bulut oyun servisi xCloud, 15 Eylül tarihinde Android kullanıcılarıyla ile buluşacak. 100’den fazla oyuna ev sahipliği yapacak servis, Android cihazlar üzerinden çeşitli oyunlar oynamayı mümkün hale getirecek. Microsoft xCloud ve benzeri bulut oyun servislerinin mobil cihazlarda kullanıma sunulmaya başlaması, iOS kullanıcılarını da heyecanlandırmış, pek çok iPhone kullanıcısı söz konusu servislerin iOS’a ne zaman geleceği ile ilgili sorular sormaya başlamıştı.

Microsoft xCloud ve Google Stadia iOS cihazlarda kullanılamayacak

Bir süre önce ortaya çıkan bazı iddialar Microsoft xCloud gibi bulut oyun servislerinin iOS cihazlara gelmeyeceğine işaret ediyordu. Apple, nihayet yaptığı bir açıklama ile, konu ile ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırdı. Dev şirket yaptığı bir açıklama ile, bulut oyun servislerinin Apple App Store yönergelerini ihlal ettiğini ve bu sebepten ötürü iOS’ta kullanılamayacağını açıkladı.

Business Insider’a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

App Store, müşterilerin uygulamaları keşfetmeleri ve indirmeleri için güvenilir bir yer ve tüm geliştiriciler için harika bir iş fırsatı olarak oluşturuldu. Mağazamıza girmeden önce, tüm uygulamalar, müşterileri korumayı ve geliştiricilere adil ve eşit bir oyun alanı sağlamayı amaçlayan yönergelere göre incelenir.

Müşterilerimiz, milyonlarca geliştiricinin harika uygulamalarının ve oyunlarının keyfini çıkarır. Oyun hizmetleri için oluşturulan yönergeler, tüm geliştiriciler için geçerlidir. App Store üzerinden kullanıcılara sunulan oyunlar tek tek incelenir ve aramalarda kullanıcılara gösterilir. Geliştiriciler, App Store’a ek olarak, Safari ve App Store’daki diğer tarayıcılar aracılığıyla da web üzerinden iPhone ve iPad kullanıcılarına ulaşmayı seçebilirler.

Microsoft tarafından yapılan açıklamada ise, xCloud servisinin App Store üzerinden iOS cihazlara getirmenin bir yolu olmadığı belirtildi. Ve bundan Apple’ın sorumlu olduğu ve Apple’ın tüketicileri görmezden geldiği ifade edildi.

Apple’ın Microsoft xColoud servisini iOS cihazlarda kullanıma kapatmasının en önemli sebebinin, söz konusu açıklamada da yer alan, oyunların tek tek incelenmesi ve aramalarda görünmesi sebebiyle olduğunu söylemek mümkün. Zira bir kullanıcı Microsoft xCloud ve Google Stadia gibi bir servise eriştiği zaman App Store’dan ayrılmış olacak. Ve bu servisin sunduğu oyunları Apple’ın dahli olmaksızın oynayabilecek.

15 Eylül tarihinde Android cihazlarda kullanıma sunulacak olan Microsoft xCloud servisinin bir süre daha iOS cihazlara gelmeyeceği kesin gibi görünüyor. Önümüzdeki yıllarda Apple’ın izlediği bu politikada değişikliğe gidip gitmeyeceği ise bilinmiyor.