in

Facebook Portal, Zoom ve Webex gibi pek çok uygulamayı destekleyecek

Facebook Portal Zoom ve benzeri servisleri destekleyecek
Facebook Portal Zoom ve benzeri servisleri destekleyecek

Facebook tarafından piyasaya sürülen görüntülü görüşme cihazı Facebook Portal, yeni güncelleme ile birlikte Zoom, Webex, GoToMeeting ve BlueJeans gibi pek çok video konferans uygulamasını destekleyecek.

Facebook, Portal isimli görüntülü görüşme aygıtını daha cazip hale getirmek için önemli bir güncelleme yayınlamaya hazırlanıyor. Piyasaya sürüldüğü dönemden beri beklenen başarıyı yakalayamayan Facebook Portal’ın, tamamen bir iş istasyonu haline getirilmesi planlanıyor.

Facebook Portal, daha önce yalnızca Facebook’a ait hizmetlerle sınırlıydı. Yani Facebook Portal kullanıcıları yalnızca, Messenger, Whatsapp ve Workplace gibi uygulamaları kullanabiliyordu. Fakat yapılacak yeni güncelleme ile birlikte bu uygulamalar arasına üçüncü taraf yeni uygulamalar da eklenecek. Bu sayede Facebook Portal tüm kullanıcılar için çok daha cazip bir hale getirilecek.

Facebook Portal, Zoom gibi pek çok video konferans yazılımını destekleyecek

Yayınlanacak yeni bir güncelleme ile birlikte Facebook Portal, Zoom, Webex, GoToMeeting ve BlueJeans gibi pek çok uygulamayı destekleyecek. Uygulamalar ilk olarak Portal, Portal Mini, Portal+ cihazlar üzerinde yer alacak. Daha sonra Portal TV desteği de gelecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Twitter’ı kim, nasıl hack'ledi?

facebook portal

Facebook, bu girişimi ile akıllı cihazına Zoom desteği ekleyen üçüncü şirket olacak. Zira Facebook’tan önce, Google ve Amazon gibi iki dev şirket de Asistan ve Echo Show isimli akıllı cihazlarına Zoom desteği ekleyeceğini açıklamıştı.

Facebook, bu yılın başında Slack ve Microsoft Teams’e rakip olarak geliştirdiği Workplace’i de Portal cihazlarda yayınlayacak, Portal’ı oldukça gelişmiş bir iş istasyonu cihazı haline getirmeyi hedeflediğini ortaya koymuştu. Bugünkü duyuru ile birlikte Zoom, Webex, GoToMeeting ve BlueJeans gibi uygulamaların da ekleneceğinin açıklanması, Facebook’un bu kararında ne kadar ciddi olduğunu ortaya koydu.

Facebook yaptığı açıklamada ‘Portal’ı iş arkadaşlarınızı aramak ve toplantılara katılmak için özel bir çalışma cihazı olarak kullanmanızın bir yolunu sunuyoruz. Portal, önümüzdeki haftalardan itibaren yalnızca Facebook ve WhatsApp için değil, tüm çalışma uygulamalarına giriş için önemli bir seçenek haline gelecek.’ İfadelerine yer verdi.

Facebook’un bu adımı, Portal cihazlar için oldukça önemli görülüyor. Zira bugüne kadar yalnızca Facebook tarafından geliştirilen uygulamaları çalıştırabilen cihaz, artık üçüncü taraf uygulamaları da destekleyecek. Bu da, Facebook Portal’ı oldukça cazip bir hale getirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Microsoft, xCloud beta sürümünü yarın açıyor