in

FCC için Huawei ve ZTE, birer ulusal güvenlik tehdidi

FCC Huawei ve ZTE'yi ulusal güvenlik tehdidi olarak belirledi
FCC Huawei ve ZTE'yi ulusal güvenlik tehdidi olarak belirledi

ABD Federal İletişim Kurulu FCC, Çinli Huawei ve ZTE şirketlerini ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımladı. Buna göre Amerikadaki telekomünikasyon şirketleri herhangi bir ekipman için bu şirketlere para ödeyemeyecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Huawei ve ZTE şirketlerine yönelik yaptırımları devam ediyor. Her iki şirkete yönelik çok sayıda çeşit yaptırım uygulayan hükümet, en son ABD’li şirketlerin 5G alanında Huawei ile çalışmasına izin vermişti. Bu gelişme, teknoloji çevreleri tarafından oldukça olumlu yorumlanmış ve ABD hükümeti ile Huawei arasındaki buzların yavaş yavaş eriyebileceği söylentileri ortaya çıkmıştır.

Fakat dün yaşanan bir gelişme, durumun hiç de o yöne doğru gitmediğini gözler önüne serdi. Zira oldukça önemli bir kuruluş olarak görülen ABD Federal İletişim Kurulu, Huawei ve ZTE şirketleri ile ilgili oldukça önemli bir karara imza attı.

FCC, Huawei ve ZTE’yi ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımladı

ABD Federal İletişim Kurulu FCC, Salı günü gerçekleştirdiği bir oturumla, Çinli elektronik devi Huawei ve ZTE firmalarını resmen ulusal güvenlik tehditi olarak tanımladı. FCC tarafından yapılan bu tanımlama, Huawei ve ZTE şirketlerinin ekipmanlarını kullanan ABD’li telekomünikasyon şirketlerini ilgilendiriyor.

Buna göre herhangi bir şekilde bu şirketlerden ekipman sağlayan şirketler, ABD hükümeti tarafından sağlanan federal yardımdan faydalanamayacak. Zira Çinli Huawei ve ZTE şirketleri ile çalışan telekomünikasyon şirketleri, ABD ulusal güvenliği için bir risk oluşturacak.

Söz konsunu karar Huawei ve ZTE’nin ABD’deki varlığını sonlandırmaya yönelik oldukça önemli bir karar olarak görülüyor. ABD Federal İletişim Kurulu FCC tarafından ulusal güvenliği tehdit ettiği iddia edilen şirketlerin bu karara nasıl bir tepki vereceği merak ediliyor.

Huawei ve ZTE casuslukla suçlanmıştı

Bilindiği üzere Trump yönetimindeki ABD hükümeti bir süre önce Huawei ve ZTE şirketlerini casuslukla suçlamıştı. ABD ve Çin arasında büyük bir gerilime sebep olan bu iddialara göre, bu şirketler, edindikleri çeşitli bilgileri Çin hükümetine aktarıyordu.

ABD hükümeti bu iddiaların ardından her iki şirket için de çeşitli yaptırım kararları almış ve bunları oldukça kısa bir süre içerisinde uygulamaya koymuştu. Söz konusu yaptırımlar arasında ABD’li şirketlerin Huawei ve ZTE şirketleri ile çalışmasını yasaklayan uygulamalar da bulunuyordu.

Geçtiğimiz günlerde Huawei için çıkan 5G izni, teknoloji çevreleri tarafından oldukça olumlu bir şekilde karşılanmıştı. Hükümet tarafından alınan bu karar, söz konusu yaptırımların bir nebze de olsa azaltılacağına yorumlanmıştı. ABD Federal İletişim Kurulu FCC tarafından dün yapılan açıklama ise, durumun pek de o yöne gitmediğini gösteriyor.

İlginizi çekebilir:  MediaMarkt 2019 yılının en çok satılan ürünlerini açıkladı