in

Fintek yatırımları 2016’da 30 milyar doları geçecek

ID Finance’ın düzenlediği bir toplantı ile bir araya gelen sektör temsilcileri ve yatırımcılar, fintek yatırımlarındaki yıllık artış hacmini göz önüne serdiler.

Toplantıya katılan şirketlerden Emery Capital Fund sözcüsü, fintek dünyasının ana aktivitelerinin kredi, ödeme, yatırım, varlık yönetimi olduğu kadar, Büyük Veri tekniklerine dayalı danışmanlığın önem kazandığını belirtti. Bundan sonra gelişecek alanların ise finans sektöründe yapay zeka ve derin öğrenme teknolojilerinin kullanımında görüleceğinin altını çizdi.

Emery Capital’in verilerine göre, fintek şirketlerine geçen yıl içerisinde yapılan yatırım 20 milyar dolar seviyesindeydi. Bu yıl ise 30 milyar dolar olması yönünde bir beklentileri bulunuyor.

Accenture’ın 2016’nın ilk çeyreği hakkındaki bir araştırması da bu yılki artışın müjdecisi olmuştu. Geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 67 artan yatırım miktarı, 5,4 milyar dolar seviyesindeydi. Bu raporda da, 2015’teki yatırım seviyesinin 22 milyar doları geçtiği belirtiliyor, dolayısıyla Emery Fund’ın tahmini de tutarlı gözüküyor.