in

Gelirleri düşen Twitter abonelik modeli düşünüyor

Twitter abonelik modeli ile gelirlerini artırmayı planlıyor
Twitter abonelik modeli ile gelirlerini artırmayı planlıyor

Son yaşanan gelişmelerin ardından gelirleri bir hayli düşen Twitter, abonelik modeli başta olmak üzere, kullanıcılardan para kazanmanın ek yollarını araştırıyor.

Twitter CEO’su Jack Dorsey dün, Twitter gelirlerinin düştüğüne işaret eden açıklamalarda bulundu. Dorsey, bu yıl içerisinde Twitter ile ilgili bazı testlerin yapılacağını ifade ederek, Twitter’ın gelir potansiyeli oldukça yüksek bir sosyal medya platformu olduğuna dile getirdi. Şirketin gelir kaynaklarını keşfetme konusunda ilk adımları attığını söyleyen Dorsey, kullanıcılardan Twitter için ödeme yapmalarını isteyebileceklerini söyledi.

Bu ayın başlarında Gryphon olarak isimlendirilen bir abonelik platformu oluşturmaya yönelik olarak yayınlanan bir iş ilanının ardından, Twitter abonelik modeli ilgili söylentiler daha alevlenmiş, Twitter’ın ücretli üyelik sistemine geçebileceği iddia edilmişti.

Bu söylentiler, o dönemde Twitter hisselerinde kayda değer bir artışa sebep oldu. Bu artış, şirket için sağlanabilecek yan gelir modellerine olan yatırımcı ilgisine işaret ediyor, söz konusu beklentilerin azımsanmayacak derecede yüksek olduğunu gösteriyordu. Nitekim Twitter CEO’su Dorsey tarafından yapılan abonelik modeli ile ilgili açıklamaların ardından da Twitter hisseleri yüzde 4 gibi bir artış yaşadı.

Twitter abonelik modeli gibi alternatiflerle gelirlerini artıracak

Twitter, abonelik modeli ve belirlediği diğer yan gelir alternatifleri ile gelirlerini artırmış olacak. Böylelikle son dönemlerde reklam gelirlerinde düşüşler yaşayan platform, bu eksikliği farklı yollarla telafi etmiş olacak. Jack Dorsey’in de dediği gibi, yan gelirler, Twitter’ın reklamcılık gelirlerini tamamlayıcı bir unsur haline gelecek.

Twitter’ın böyle bir adım atması, son günlerde yaşanan genel ve özel gelişmelerden ileri geliyor. Dünya çağında milyonlarca kullanıcıya hitap eden platformun, büyük bir gelir kaybı yaşadığı ve bu durumun hala da devam ettiği belirtiliyor.

Bu sürecin COVID-19 salgını ile birlikte başladığı ifade ediliyor. Buna göre Twitter’a reklam veren çok sayıda şirket, koronavirüs salgınından ötürü reklamlarını durdurmak zorunda kaldı. Twitter’ın ikinci çeyreğindeki gelirleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 oranında düştü. Bu oran Twitter için 562 milyon dolar gibi bir rakama tekabül ediyor.

Şirket ayrıca ABD’de başlayan Blacklivesmatter olaylarından da etkilendi. Nefret ve şiddet içerikli söylemlerin Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformları üzerinden yayıldığını iddia eden ve bu durumu protesto etmek isteyen pek çok büyük şirket, sosyal medya üzerindeki reklamlarını durdurma kararı aldı.

Son olarak Barack Obama, Joe Biden, Elon Musk ve Jeff Bezos gibi milyonlarca takipçili tanınmış kişilerin Twitter hesaplarının ele geçirildi. Dünya çapında ses getiren bu olay Twitter hisselerinin büyük bir düşüş yaşamasına neden oldu.

Bu yıl başından itibaren yaşanan bu gelişmelerden oldukça olumsuz etkilenen Twitter, gelirlerini artırmak için abonelik modeli gibi farklı alternatiflere yönelmek durumunda kaldı.