in

Gmail, iOS 14’te varsayılan e-posta uygulaması olarak ayarlanabiliyor

Gmail iPhone'da varsayılan e-posta uygulaması yapılabiliyor
Gmail iPhone'da varsayılan e-posta uygulaması yapılabiliyor

Google’ın e-posta uygulaması Gmail, iOS 14 ile birlikte iPhone’da ve iPad’de varsayılan e-posta uygulaması olarak ayarlanabiliyor. Apple’ın önümüzdeki günlerde, kendi Mail uygulaması ve Gmail dışında farklı e-posta uygulamalarının da varsayılan olarak ayarlanabilmesine izin verebileceği ifade ediliyor.

Apple, geçtiğimiz günlerde iOS işletim sisteminin yeni sürümü iOS 14’ü tüm iPhone cihazlara dağıtmaya başladı. Çok sayıda özellik ile birlikte gelen güncellemenin sunduğu yeniliklerden bir tanesi de varsayılan posta ve tarayıcı uygulamalarının değiştirilebilmesi oldu.

Apple, iOS 14 ile birlikte kullanıcıların üçüncü taraf uygulamaları varsayılan e-posta uygulaması veya varsayılan web tarayıcı olarak ayarlayabilmesine olanak sağladı. Bu değişiklik, Apple’ın bugüne kadar varsayılan olarak sunduğu web tarayıcı uygulaması Safari ve e-posta uygulaması Mail uygulamasından memnun olmayan veya farklı uygulamalar kullanmak isteyen iPhone ve iPad kullanıcıların oldukça memnun etti

Gmail uygulamasını iPhone’da ve iPad’de varsayılan e-posta uygulaması olarak ayarlama

Bugün itibari ile App Store’da bulunan ve iOS 14 için yayınlanan Gmail güncellemesini alan kullanıcılar, Gmail’i varsayılan posta uygulaması olarak ayarlayabildiklerini fark ettiler. Apple, artık kendi Mail uygulamasının yanı sıra, Google’ın bir servisi olan Gmail uygulamasının da varsayılan olarak ayarlanabilmesine izin veriyor.

Gmail uygulamasını iOS 14 işletim sistemli iPhone ve iPad cihazlarda varsayılan mail uygulaması yapmak için bazı adımları takip etmek gerekiyor. Şayet Apple’ın e-posta uygulaması Mail yerine, Google’ın e-posta uygulaması Gmail’i varsayılan mail uygulaması yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımlar takip edebilirsiniz.

  • İlk olarak Apple App Store’a girip Gmail uygulamasını cihazınıza indirin. Şayet bu uygulama cihazınızda yüklüyse onu en son sürüme yükseltin.
  • Ardından cihazınızda bulunan Ayarlar uygulamasını açın.
  • Ekranı aşağı doğru kaydırın ve Gmail uygulamasını bulun ve dokunun.
  • Gmail uygulaması ile ilgili ayarlar sayfasına girdiğinizde, Varsayılan Posta Uygulaması şeklinde bir seçeceğin olduğunu göreceksiniz.
  • Gmail’i varsayılan posta uygulaması yapmak için bu seçeneği aktif hale getirin.

Tüm yapmanız gereken işlemler bu kadar. Artık Gmail uygulaması, iPhone veya iPad cihazınızda varsayılan mail uygulaması olarak yer alacaktır. Benzer işlemleri Google’ın web tarayıcı uygulaması Chrome’da da gerçekleştirebilirsiniz. Yapılan son güncellemelerle birlikte, Apple’ın tarayıcı uygulaması Safari yerine Chrome’u kullanmak isteyenler, Ayarlar uygulamasındaki Chrome uygulaması üzerinden uygulamayı varsayılan olarak ayarlayabiliyorlar.