in

iOS 14, her açılışta Safari ve Mail uygulamasını varsayılan yapıyor

iOS 14 her açılışta Safari ve Mail uygulamasını varsayılan yapıyor

iOS 14, varsayılan uygulama sorunu ile karşı karşıya: Telefon yeniden başlatıldığı zaman Safari ve Mail uygulamaları varsayılan hale geliyor. Yani iPhone kullanıcılarının, her yeniden başlatma işleminden sonra, varsayılan uygulamalarını tekrar tekrar ayarlamaları gerekiyor.

Bilindiği üzere Apple’ın yeni iOS 14 güncellemesi ile birlikte kullanıcılara sunduğu önemli değişikliklerden bir tanesi de varsayılan olarak kullanılan bazı uygulamaların değiştirilebilmesiydi. Yani dileyen kullanıcılar, varsayılan uygulama olarak Apple’ın web tarayıcısı Safari yerine Chrome veya benzer bir tarayıcı, Mail uygulaması yerine de yine Gmail gibi farklı bir mail istemcisi kullanabilecek hale geldi.

iOS 14 ile birlikte gelen bu değişiklik ise henüz tam ve düzgün bir şekilde çalışmıyor. iOS 14 ve iPadOS 14 kullanıcıları, varsayılan tarayıcı ve mail istemcilerini Safari ve Mail haricinde ayarlasalar bile, telefonlarını yeniden başlattıklarında, yaptıkları değişiklikler, devre dışı kalıyor.

Hata hem iPhone hem de iPad cihazlarda görülüyor. Şu günlerde antitröst davalarıyla uğraşan Apple’ın, çeşitli kaynaklar tarafından bildirilen bu hata için çalışmalara başladığı belirtiliyor.

Kesin bir hata olarak görülen bu durumun, önümüzdeki günlerde yayınlanacak bir iOS 14.0.1 güncellemesi ile düzeltilmesi bekleniyor.

iOS 14’de varsayılan tarayıcıyı değiştirme

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere iOS 14 ile birlikte gelen en önemli değişikliklerden bir tanesi, bazı varsayılan olarak gelen Safari ve Mail gibi uygulamaların değiştirilebilir hale gelmesi oldu. Yani dilerseniz bundan sonra Apple Safari uygulaması yerine Google Chrome veya Microsoft Edge gibi bir tarayıcıyı varsayılan tarayıcı uygulaması haline getirebilirsiniz. Üstelik bunu yapmak oldukça kolay.

Aşağıdaki adımları takip ederek, iOS 14 işletim sistemli telefonunuzda, dilediğiniz herhangi bir web tarayıcı uygulamasını varsayılan olarak belirleyebilirsiniz. Bunun için;

  • İlk olarak iPhone’unuzda yer alan Ayarlar uygulamasına girin.
  • Ardından kullandığınız tarayıcı uygulaması ile ilgili ayarlara ulaşmak için, ekranı aşağı doğru kaydırın. Ve ilgili uygulamaya dokunun.
  • İlgili uygulamanın ayarlar sayfasına eriştiğinizde ekranın alt kısmında, Varsayılan Tarayıcı Uygulaması şeklinde bir seçeceğin olduğunu göreceksiniz.
  • İlgili bölümden Safari, Chrome veya Microsoft Edge gibi bir tarayıcı uygulamasını seçin.
  • Değişiklikleri kaydettikten sonra Ayarlar uygulamasından çıkın.

Artık telefonunuzun varsayılan tarayıcı uygulaması Safari değil, seçtiğiniz herhangi bir tarayıcı uygulaması olacaktır.

Fakat yukarıda da ifade ettiğimiz üzere iOS 14 hatası sebebiyle, telefonunuzu yeniden başlattığınız zaman, yaptığınız ayarlamalar ve değişiklikler sıfırlanarak, varsayılan uygulamalar Safari ve Mail gibi Apple ürünlerine döndürülecektir. Bu yüzden olabildiğince telefonunuzun kapanmamasını sağlayın. Aksi taktirde yeni bir güncelleme gelene kadar aynı ayarları tekrar yapmak zorunda kalabilirsiniz.