in

Google Fotoğraflar’a yeni düzenleme araçları eklendi

Google Fotoğraflar yeni fotoğraf düzenleme araçları sunuyor
Google Fotoğraflar yeni fotoğraf düzenleme araçları sunuyor

Google Fotoğraflar, makine öğrenimi ile desteklenen yeni bir fotoğraf düzenleme araçlarına kavuştu. Bugün itibari ile Android kullanıcılarının kullanımına sunulan yeni araçlar, parlaklık, kontrast ve portre efektlerini otomatik olarak ayarlama imkanı sunuyor.

Bilindiği üzere Google, dün akşam büyük bir tanıtım etkinliği düzenledi. Bu tanıtım etkinliğinde, Google’ın akıllı telefon markası Pixel’in yeni modelleri Pixel 4a 5G ve Pixel 5, teknoloji severlerle buluştu. Google bu cihazların yanı sıra, Nest Audio isimli bir akıllı hoparlör ve Google TV isimli yeni bir Chromecast arayüzünü de resmi bir açıklamış oldu.

Fakat lansman etkinliğinin sona ermesi, Google’ın tanıtacak yeni şeyleri olmadığı anlamına gelmiyor. Dev şirket, bugün yayınladığı bir blog gönderisi ile birlikte Google Fotoğraflar uygulamasının Android sürümüne makine öğrenimi destekli yeni düzenleyibi araçlar eklendiğini açıkladı.

Google Fotoğraflar yeni fotoğraf düzenleme araçları ile geliyor

Google Fotoğraflar uygulamasının Android sürümüne eklenen yeniliklerden ilki, fotoğraf düzenleme menüsüne eklenen “Öneriler” seçeneği oldu. Bu seçenek sayesinde kullanıcılar, herhangi bir fotoğraflın otomatik olarak, Google tarafından düzenlenmesini sağlayabiliyorlar. Makine öğreniminden yararlanan sistem, en güzel görüntüyü yakalayabilmek adına, fotoğrafa sihirli dokunuşlarda bulunuyor.

Yapay zeka, düzenlemek istediğiniz fotoğrafın parlaklığının düşük olduğunu fark ederse, parlaklığı artırıyor. Veya kontrast ayarları ile oynayarak fotoğrafın daha doygun daha güzel bir şekilde görünebilmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra portre efektleri ile, fotoğrafa canlılık ve daha daha iyi bir görünüm kazandırılıyor. Google Fotoğraflar, tüm bu fotoğraf düzenleme araçlarını en iyi bir şekilde kullanarak, ortaya en iyi ve en kaliteli görüntüyü çıkarmaya çalışıyor. Google önerileri ışında oluşturulan fotoğraflardan memnun kalmayan kullanıcılar, tek bir dokunuşla yapılan tüm düzenlemeleri geri alabiliyor. Veya yeni araçları kendi bizzat kullanarak, fotoğraf üzerinde gerekli ayarlamaları yapabiliyor.

Google Fotoğraflar yeni fotoğraf düzenleme araçları sunuyor

Google Fotoğraflar uygulamasına eklenen bir diğer özellik ise Color Pop olarak isimlendiriliyor. Kullanıcıların çok seveceği bu özellik, fotoğrafların arka planını siyah ve beyaz hale getiriyor. Bu sayede görüntüdeki nesne ön plana çıkıyor. Buradaki amacın, arka planın tamamen karanlık bir hale getirilmesi ve ilgili nesnenin, daha dikkat çekici bir hale getirilmesi ve odağın renklendirilmesi olarak ifade ediliyor.

Google Fotoğraflar’a gelen yeni güncelleme ile birlikte, fotoğraf düzenleme ekranı oldukça şık ve modern bir arayüze kavuşuyor. Uygulamanın fotoğraf düzenleme ekranı, bu haliyle, Apple’ın fotoğraf düzenleme ekranını andırıyor. Fotoğrafını düzenlemek isteyen kullanıcılar, yenilenmiş arayüz sayesinde, tüm araçları oldukça rahat ve daha gelişmiş bir halde kullanabiliyorlar.

Google ayrıca, Google Pixel isimli cihazları ile birlikte Portre Işığı isimli bir özelliğini de tanıttı. Her ne kadar isminde portre olsa da, bu özellik tüm fotoğrafları düzenleme imkanı sunuyor. Google Fotoğraflar uygulamasına eklenen bu fotoğraf düzenleme araçları, uygulayı daha da kullanışlı bir hale getirecek gibi görünüyor.