Teknoloji

Google koronavirüs sebebiyle sanal etkinliğini de iptal etti

Yazı:  | 

Google koronavirüs sebebiyle sanal I/O etkinliğini de iptal etti. ABD’de koronavirüs salgının etkilerini çok ciddi bir şekilde göstermeye başlamasının ardından, arama motoru devi Google, I/O etkinliğini bu yıl hiçbir formatta gerçekleştirmeyeceğini duyurdu.

Google’dan açıklama

Google, açıklamasında “Geliştiricilerimizin, çalışanlarımızın ve yerel topluluklarımızın sağlığı ve güvenliği için ve yerel bölge yöneticilerinin, son dönemlerdeki ‘yerinde barınma’ emirlerine uygun olarak, ne yazık ki Google I/O etkinliğini hiçbir şekilde düzenlemeyeceğiz” uyarısı, konferansın web sitesinde paylaşıldı. Açıklamanın devamında, “Şu anda hepimizin yapabileceği en önemli şey, dikkatimizi insanlara karşı karşıya kaldığımız zorluklarla yardımcı olmaya odaklanmaktır. Geliştirici bloglarımız ve topluluğumuz aracılığıyla, platform güncellemelerini sizinle paylaşmak için başka yollar bulmaya kararlıyız” ifadesi paylaşıldı.

Google, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen koronavirüs salgınının ardından, I/O etkinliğini Mart ayı başında dijital bir formatta sunacağını duyurmuştu. Geçen hafta, ertelenmeden önce çevrimiçi formata taşındığı duyurulan Cloud Next ve birçok etkinlik de, Google I/O koronavirüs kararına benzer şekilde etkinlenmişti.

Salgın 350 bine yakın insanı etkiledi

Google I/O koronavirüs nedeniyle ertelenen ve iptal edilen tek etkinlik değil. Dünya Mobil Kongresi ve birçok büyük teknoloji etkinliği de salgından ötürü ertelendi. Açıklanan son verilere göre, koronavirüs salgını 340 binden fazla kişiye bulaştı, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 14 bin 750’yi geçti. Türkiye’de koronavirüsün pozitif çıktığı 1230 kişi bulunurken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 30’a yükseldi.