in

Google Play Müzik, kullanımdan kaldırıldı

Google Play Müzik, kullanımdan kaldırıldı
Google Play Müzik, kullanımdan kaldırıldı

Google Play Müzik, resmen kullanımdan kaldırıldı. Kullanıcılar Google Play Müzik yerine, Youtube Music servisini kullanmaya devam edebilecekler.

Google Play Müzik’in sayılı günlerinin kaldığını, yaklaşık bir yıldan beridir biliyor. Nitekim Google da resmi bir şekilde bu servisi sonlandıracağını açıklamıştı. Fakat Google Play Müzik, artık resmen aramızdan ayrıldı. Google yüz binlerce kişinin telefonunda bulunan Google Play Müzik uygulamasını kullanılamaz hat getirdi. Aynı şekilde servisin web sürümü de yayından kaldırıldı.

Google Play Müzik uygulamasına girmek isteyen kullanıcılar beyaz bir ekranla karşılaştı. Bu ekranda, Ekranın üst kısmında, kalın fontlarla ‘Google Play Müzik artık kullanılamıyor’ ibaresi yer alıyor. Google, bunun yerine hesabınızı ve tüm kitaplığınızı Youtube Music’e aktarma imkanı sunuyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için ekranın ortasında yer alan mavi renkli ‘Youtube Music’e Aktar’ butonuna tıklamak yetiyor.

Google Play Müzik, kullanımdan kaldırıldı
Google Play Müzik, kullanımdan kaldırıldı

Google bu seçeceğin yanı sıra müziğini yönetmeniz için farklı seçenekler de sunuyor. Bu seçenekler arasında ‘Müzik kitaplığınızı indirin’, ‘Öneri geçmişinizi silin’ ve ‘Müzik kitaplığınızı silin’ şeklinde üç seçenek yer alıyor. Yani Google Play Müzik kullanıcılar, Youtube’a geçmek yerine veya geçmeden önce müzik kitaplıklarını indirebiliyorlar veya tamamen silebiliyorlar.

Google Play Müzik uygulamasının sunduğu bu seçeneklerle işiniz bittikten sonra, uygulama widget’ı ana ekrandan kendiliğinden kayboluyor. Yani uygulama geri döndürülemez bir şekilde kullanımdan kaldırıyor. Telefon tarihini manuel olarak değiştirmek de bu işlemin önüne geçmeye yarar sağlamıyor.

Uygulamanın yanı sıra Google Play Müzik servisinin web istemcisi de kullanımdan kaldırıldı. Google Play Müzik sayfasını ziyaret edenler, telefondaki ile aynı seçeneklerle karşılaştı.

Google Play Müzik yerine Youtube Music

Google bir kaç aydan bu yana Youtube Music’e geçiş için bazı adımlar atıyordu. Dev şirket Google Play Müzik uygulamasını kaldırmaya hazırlanıyor ve kullanıcıları Youtube Music’e adapte etmeye çalışıyordu. Yani Play Müzik servisinin kapatılacağı bir süreden beri biliniyordu. Fakat ilgili gelişme bugün itibari ile resmi bir şekilde gerçekleşmiş oldu. Yani Google Play Müzik, fiziksel olarak resmen kullanımdan kaldırıldı. Kullanıcılar bundan sonra bu servis yerine Youtube’un müzik servisi Youtube Music’i kullanmaya devam edebilecekler.