in

Hacker’lar, popüler Bitcoin cüzdanı Electrum kullanıcılarından 22 milyon dolar çaldı

Bitcoin cüzdanı Electrum, Bitcoin hırsızlığı ile gündemde
Bitcoin cüzdanı Electrum, Bitcoin hırsızlığı ile gündemde

Popüler Bticoin cüzdanı Electrum kullanıcıları, oldukça büyük bir Bitcoin hırsızlığı ile karşı karşıya kaldı. Hacker’lar basit bir teknik kullanarak, kullanıcıların cüzdanından 22 milyon değerinde Bitcoin çaldı.

Siber suç çeteleri kripto para hırsızlığını yaparken, aslında oldukça basit bir teknik kullandı. Bu özel teknik, ilk olarak 2018 yılının aralık ayında görüldü. O dönemden bu yana, pek çok hacker, bu tekniği farklı siber suçlar için tekrar tekrar kullanmaya devam etti.

Suçluların 2019 ve 2020 boyunca gerçekleştirdikleri saldırılardan yola çıkarak çalınan fonların toplandığı birden fazla sayıda Bitcoin hesabının izini süren ZDNet, konuyla ilgili bir rapor yayınladı. Buna göre, bu tekniğin kullanıldığı son saldırı geçtiğimiz Eylül ayında yaşandı.

Verilen bilgilere göre dünya çapında binlerce kullanıcısı bulunan popüler Bitcoin cüzdan platformu Electrum, söz konusu Bitcoin hırsızlığı ile ilgili hacker’ların merkez üssü oldu. Çok sayıda Electrum kullanıcısı karşılaştıkları durumu Bitcoin haber portallarında ve forumlarda paylaştı.

Verilen bilgilere göre Electrum Bitcoin cüzdanına erişmek isteyen kullanıcılar, uygulamayı açtıklarında beklenmedik bir güncelleme isteği ile karşılaştı. Cüzdanlarını güncelleyen pek çok kişini Bitcoin’leri oldukça kısa bir süre içerisinde saldırganların hesaplarına gönderildi. Electrum kullanıcıları ise söz konusu güncelleme isteğinin Electrum’dan gelmediğini sonradan fark edebildi.

Hacker’ların kullandığı teknik daha önce de kullanılmıştı

Bitcoin cüzdanı Electrum platformunda yaşanan Bitcoin hırsızlığı olayında kullanılan teknik daha önce de siber suçlular tarafından defalarca kullanıldı. The Block’ta yer alan haberlere göre, suçlular 2018 yılında yine Electrum cüzdan kullanıcılarından yaklaşık olarak 700 bin dolar değerinde Bitcoin çalmayı başardı.

Araştırma, bu teknikle yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinin 2019 ve 2020 yılı boyunca devam ettiğini gösteriyor. Electrum, iki yıl önce gerçekleştirilen söz konusu saldırı için bir takım önlemler ald ve bu tarz teşebbüslerin önüne geçmek için bazı uygulamalar geliştirdi. Fakat Electrum uygulamasının eski sürümlerini kullanan kullanıcılar, söz konusu tekniğe maruz kalmaya ve dolandırılmaya devam ediyor.